The Kids Are All Right

Nominations were announced this morning for the 2011 Film Independent Spirit Awards.  Eva Mendes and Jeremy Renner served as presenters and 2011 Spirit Awards host Joel McHale was also on hand.  Nominees for Best Feature include 127 Hours, Black Swan, Greenberg, The Kids Are All Right and Winter’s Bone.

Please Give was selected for the Robert Altman Award, which is given to one film’s director, casting director and ensemble cast.

2011 SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE (Award given to the Producer, Executive Producers are not listed)
127 Hours
Producers: Danny Boyle, Christian Colson, John Smithson
Black Swan
Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Arnold W. Messer, Brian Oliver
Greenberg
Producers: Jennifer Jason Leigh, Scott Rudin
The Kids Are All Right
Producers: Gary Gilbert, Philippe Hellmann, Jordan Horowitz, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray, Daniela Taplin Lundberg
Winter’s Bone
Producers: Alix Madigan-Yorkin, Anne Rosellini

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky – Black Swan
Danny Boyle – 127 Hours
Lisa Cholodenko – The Kids Are All Right
Debra Granik – Winter’s Bone
John Cameron Mitchell – Rabbit Hole

BEST SCREENPLAY
Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko – The Kids Are All Right
Debra Granik, Anne Rosellini – Winter’s Bone
Nicole Holofcener – Please Give
David Lindsay-Abaire – Rabbit Hole
Todd Solondz – Life During Wartime

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
Everything Strange and New – Director: Frazer Bradshaw, Producers: A.D. Liano, Laura Techera Francia
Get Low – Director: Aaron Schneider
, Producers: David Gundlach, Dean Zanuck
Night Catches Us – Director: Tanya Hamilton
, Producers: Sean Costello, Jason Orans, Ronald Simons
The Last Exorcism – Director: Daniel Stamm
, Producers: Marc Abraham, Tom Bliss, Eric Newman, Eli Roth
Tiny Furniture – Director: Lena Dunham
, Producers: Kyle Martin, Alicia Van Couvering

BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell – Obselidia
Lena Dunham – Tiny Furniture
Nik Fackler – Lovely, Still
Bob Glaudini – Jack Goes Boating
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener – Monogamy

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000.  Award given to the writer, director, and producer.  Executive Producers are not listed
Daddy Longlegs
Writer/Directors: Benny Safdie, Josh Safdie
Producers: Casey Neistat, Tom Scott
Lbs.
Director: Matthew Bonifacio
Writer/Producers: Matthew Bonifacio, Carmine Famiglietti
Lovers of Hate
Writer/Director: Bryan Poyser
Producer: Megan Gilbride
Obselidia
Writer/Director: Diane Bell
Producers: Chris Byrne, Mathew Medlin
The Exploding Girl
Writer/Director: Bradley Rust Gray
Producers: Karin Chien, Ben Howe, So Yong Kim

BEST FEMALE LEAD
Annette Bening – The Kids Are All Right
Greta Gerwig – Greenberg
Nicole Kidman – Rabbit Hole
Jennifer Lawrence – Winter’s Bone
Natalie Portman – Black Swan
Michelle Williams – Blue Valentine

BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein – Daddy Longlegs
Aaron Eckhart – Rabbit Hole
James Franco – 127 Hours
John C. Reilly – Cyrus
Ben Stiller – Greenberg

BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell – The Last Exorcism
Dale Dickey – Winter’s Bone
Allison Janney – Life During Wartime
Daphne Rubin-Vega – Jack Goes Boating
Naomi Watts – Mother and Child

BEST SUPPORTING MALE
John Hawkes – Winter’s Bone
Samuel L. Jackson – Mother and Child
Bill Murray – Get Low
John Ortiz – Jack Goes Boating
Mark Ruffalo – The Kids Are All Right

BEST CINEMATOGRAPHY
Adam Kimmel – Never Let Me Go
Matthew Libatique – Black Swan
Jody Lee Lipes – Tiny Furniture
Michael McDonough – Winter’s Bone
Harris Savides – Greenberg

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director)
Exit Through the Gift Shop
Director: Banksy
Marwencol
Director: Jeff Malmberg
Restrepo
Directors: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Sweetgrass
Directors: Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor
Thunder Soul
Director: Mark Landsman

BEST FOREIGN FILM (Award given to the director)
Kisses (Ireland)
Director: Lance Daly
Mademoiselle Chambon (France)
Director: Stéphane Brizé
Of Gods and Men (France)
Director: Xavier Beauvois
The King’s Speech
(United Kingdom)
Director: Tom Hooper
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (Thailand)
Director: Apichatpong Weerasethakul

ACURA SOMEONE TO WATCH AWARD – The 17th annual Acura Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Acura.
Hossein Keshavarz
Dog Sweat
Laurel Nakadate
The Wolf Knife
Mike Ott
Littlerock

PIAGET PRODUCERS AWARD – The 14th annual Piaget Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.
In-Ah Lee
Au Revoir Taipei
Adele Romanski
The Myth of the American Sleepover
Anish Savjani
Meek’s Cutoff

AVEENO® TRUER THAN FICTION AWARD – The 16th annual AVEENO® Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by AVEENO®.
Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor – Sweetgrass
Jeff Malmberg – Marwencol
Lynn True, Nelson Walker – Summer Pasture

ROBERT ALTMAN AWARD – (Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast)
Please Give
Director: Nicole Holofcener

Casting Director: Jeanne McCarthy

Ensemble Cast: Ann Guilbert, Rebecca Hall, Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sarah Steele

Share this article ...