Bookmark (0)

No account yet? Register

Pamela and Benny Parrish in Bombay Beach

The 10th annual Tribeca Film Festival announced the winners of its competition categories tonight at a ceremony hosted at the W Union Square in New York City. The Festival runs through May 1, 2011 including screenings of all winning films.

Following are the 2011 winners:

World NARRATIVE COMPETITION CATEGORIES:

The Founders Award for Best Narrative Feature – She Monkeys (Apflickorna), directed by Lisa Aschan, written by Josefine Adolfsson and Lisa Aschan (Sweden).

Best Actor in a Narrative Feature Film – Ramadhan “Shami” Bizimana as Yvan in Grey Matter (Matière Grise), directed and written by Kivu Ruhorahoza (Rwanda, Australia).

 

Best Actress in a Narrative Feature Film – Carice van Houten as Ingrid Jonker in Black Butterflies, directed by Paula van der Oest, written by Greg Latter (Germany, Netherlands, South Africa).

Best Cinematography in a Narrative Feature Film – Luisa Tillinger, Artificial Paradises (Paraisos Artificiales) (Mexico).

Best Screenplay for a Narrative Feature Film – Jannicke Systad Jabobsen, Turn Me On, Goddammit (Få meg på, for faen) (Norway).

BEST NEW NARRATIVE DIRECTOR:

Best New Narrative Director – Park Jungbum, writer and director of Journals of Musan (Musan Il-gi) (South Korea).

Special Jury Mention – Kivu Ruhorahoza, writer and director of Grey Matter (Matière  Grise).

World DOCUMENTARY COMPETITION CATEGORIES:

Best Documentary Feature – Bombay Beach, directed by Alma Har’el (USA, Israel).

Best Editing in a Documentary Feature – Purcell Carson, Semper Fi: Always Faithful (USA).

 

BEST NEW DOCUMENTARY DIRECTOR COMPETITION:

Best New Documentary Director – Pablo Croce for Like Water, (USA).

Special Jury Mention – Michael Collins, director of Give Up Tomorrow (UK, USA).

Short Film Competition Categories:

Best Narrative Short – Man and Boy, directed by David Leon and Marcus McSweeney, written by David Leon and Rashid Rasaq (UK).

Special Jury Mention – The Terms, written and directed by Jason LaMotte (UK)

Best Documentary Short – Incident in New Baghdad, written and directed by James Spione (US).

Special Jury Mention – Guru, written and directed by Jonathan VanBallenberghe (USA).

Student Visionary Award – Rooms, written and directed by Joanna Jurewicz (USA).

Special Jury Mention: Eva – Working Title, written and directed by Dor Fadlon (Israel)

TRIBECA (ONLINE) FILM FESTIVAL CATEGORIES:
The 2011 Tribeca (Online) Film Festival winners were voted on by visitors to tribecafilm.com.

Tribeca (Online) Film Festival Best Feature Film: Donor Unknown, directed and written by Jerry Rothwell (UK).

Tribeca (Online) Film Festival Best Short Film: Dungeon Master, directed by Shiloh & Rider Strong (UK).

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.