Bookmark(0)

No account yet? Register

AIN’T THEM BODIES SAINTSAIN’T THEM BODIES SAINTS

Wisconsin native director David Lowery’s AIN’T THEM BODIES SAINTS, starring Rooney Mara, Casey Affleck and Ben Foster has been added to the upcoming Milwaukee Film Festival.  The 1970s Texas countryside provides the scene for this gritty Sundance sensation that tracks the collision of love and crime in the tradition of Bonnie and Clyde or Badlands. One fateful move from his pregnant wife (Rooney Mara) during an intense shootout finds a young man (Casey Affleck) staring down a 25-year jail sentence, but a daring escape finds him determined to reunite this family no matter the cost.  In addition to David Lowery the festival announced the full line-up of talent scheduled to appear at the 2013 Milwaukee Film Festival.  The 5th annual Milwaukee Film Festival will be held September 26 to October 10, 2013.

 Ain’t Them Bodies Saints
USA | 2013 | 105 min. | DIR: David Lowery

The 1970s Texas countryside provides the scene for this gritty Sundance sensation that tracks the collision of love and crime in the tradition of Bonnie and Clyde or Badlands. One fateful move from his pregnant wife (Rooney Mara) during an intense shootout finds a young man (Casey Affleck) staring down a 25-year jail sentence, but a daring escape finds him determined to reunite this family no matter the cost. Milwaukee native and MFF Alum David Lowery (Pioneer, MFF 2011) has imbued this award-winning tale of doomed love with a gritty lyricism that has drawn comparison to both Terrence Malick and Robert Altman, with stellar performances from its two leads and a terrific supporting cast that includes Ben Foster and Keith Carradine.

SCHEDULED TO APPEAR AT THE 2013 MILWAUKEE FILM FESTIVAL:

FILMS

AIN’T THEM BODIES SAINTS
David Lowery – Director/Screenwriter

Wednesday, Oct 9 • 6:30 PM • Oriental Theatre


AMERICAN REVOLUTIONARY: THE EVOLUTION OF GRACE LEE BOGGS
Grace Lee – Director/Producer

Sunday, Sept 29 • 4:30 PM • Oriental Theatre

Anosmia (short film screening before When I Walk) 
Jacob LaMendola – Director

Monday, Oct 7 • 2:30 PM • Oriental Theatre

Band of Sisters
Mary Fishman – Director/Producer

JoAnn Persch – Sisters of Mercy

Madeline Gianforte – Sisters of Saint Agnes

Pat Murphy – Sisters of Mercy
Monday, Sept 30 • 2 PM • Fox-Bay Cinema (Fishmann, Gianforte, Persch)

Sunday, Oct 6 • 3 PM • Downer Theatre (Fishman, Gianforte)

Wednesday, Oct 9 • 2 PM • Fox-Bay Cinema (Murphy, Persch)

 

Bayou Maharajah: The Tragic Genius of James Booker
Lily Keber – Director/Producer

Nathaniel Kohn – Producer

Saturday, Sept 28 • 9:15 PM • Oriental Theatre

Billy Club
Drew Rosas – Director/Producer
Nick Sommer – Director/Producer
Erin Hammond – Actor
Marshall Caswell – Actor

Tuesday, Oct 1 • 10 PM • Oriental Theatre

Blood Brother
Steve Hoover – Director/Executive Producer/Screenwriter/Editor
Thursday, Oct 10 • 7:30 PM • Oriental Theatre

 

Brothers Hypnotic
Amal Hubert – Subject

Gabriel Hubert – Subject
Jafar Graves – Subject

Saiph Graves – Subject

Seba Graves – Subject

Tarik Graves – Subject

Tycho Cohran – Subject

Uttama Hubert – Subject

Opening Night • 8:30 PM – 1 AM • Discovery World
Friday, Sept 27 • 7:30 PM • Oriental Theatre

Citizen Koch
Carl Deal – Director/Producer
Tia Lessin – Director/Producer

Sunday, Sept 29 • 4:45 PM • Downer Theatre

The Cucaranchula (short film screening before Date America)
Kate Balsley – Director/Producer/Screenwriter

Sunday, Oct 6 • 8:30 PM • Oriental Theatre

Date America
Bob Murray – Director/Producer
Sunday, Oct 6 • 8:30 PM • Oriental Theatre

Delicacy (from the Shorts: Out of This World program)
Jason Mann – Director/Screenwriter/Editor

Wednesday, Oct 2 • 7:45 PM • Oriental Theatre

Demigodz (of Tha Law) (short film screening before Billy Club)
Kurt Raether – Director/Producer/Screenwriter

WC Tank – Director/Screenwriter
Tuesday, Oct 1 • 10 PM • Oriental Theatre

Earth
Altos – Live Music Accompaniment
Friday, Oct 4 • 7 PM • Oriental Theatre

Elaine Stritch: Shoot Me 
Chiemi Karasawa – Director/Producer

Elaine & Clay Kelly – Family of Elaine Stritch
Sunday, Sept 29 • 7 PM • Oriental Theatre


An Evening with Paul Attanasio

Paul Attanasio – Tributee
Saturday, Oct 5 • 7:30 PM • Oriental Theatre

Free the Mind
Richard J. Davidson – Subject
Monday, Sept 30 • 7 PM • Oriental Theatre
The Girls in the Band
Judy Chaikin – Director/Producer/Screenwriter

Thursday, Oct 3 • 4:45 PM • Oriental Theatre
Tuesday, Oct 8 • 5 PM • Fox-Bay Cinema

GUN
Spencer Gillis – Director/Executive Producer/Screenwriter
Wednesday, Oct 2 • 3:15 PM • Oriental Theatre

Habibeh (Thicker Than Paint) (short film screening before Penelope)
Maryam Sepehri – Director/Producer/Screenwriter

Wednesday, Oct 9 • 5:15 PM • Oriental Theatre

 

The Inevitable Defeat of Mister and Pete
George Tillman Jr. – Director
Michael Starrbury – Screenwriter

Ethan Dizon – Actor
Skylan Brooks – Actor

Saturday, Sept 28 • 7:30 PM • Oriental Theatre

The Institute
Spencer McCall – Director/Producer/Editor
Saturday, Sept 28 • 6:30 PM • Oriental Theatre

The Milwaukee Show
Andrew Gralton – 
Cinders
Andrew Swant, WC Tank, Erik Ljung, Kurt Raether, Carol Brandt – Spectacle!
Anna Sampers – Margaret Hue Would Like to Go to Mars.
Brian McGuire – The Quiet City

Cecelia Condit – Within A Stone’s Throw
Harrison Browning – Pluto and the Vessel
Heather Hass – Begong Ava, Begong Hele
Jessica Farrell – USPS
Karim Raoul – 
I Am
Michael T. Vollman – 
Before You
Michael Viers – Love You Still

Zijian Yan – The Glitch

 

The Milwaukee Youth Show
Alejandra Salinas – Flowers in Bloom
Brian Mercado – In the Mind
Elizabeth Zingsheim and Mara Matovich – 
The Journey Home
Felicia McGowan – 
Sun Up, Sun Down
Gabriella Avila and Alexia Justo – 
Spider Dog

Holly Kraemer and Kevin Salgado – Phone Wars
Hudson Miller – 
Copycat
Jamie Mercado – 
How Geoffrey Broke His Glasses

Josh Frank and Ryan Coenen – Night of the Beanie Babies

La Tonya Matlock and Robyn Di Giancinto – Generation Empowered: The Dream is Now

Lauren Markey and Brian Ore – Pancakes, Poppin’
Megan Sai Dogra – 
Birth of a Dream
Participants in Boys & Girls Clubs of Greater Milwaukee Programs – #DiseasesSpreadLikeRumors,

#DontBeAnOffenderToThoseWhoLoveTheSameGender, #ForgetTheHumpIfYouDontWantTheBump
Students from Audubon Technology and Communication Center Middle School – 
Toytonic
Thomas Fleischmann – Alexander Copenhagen and the Key of Destiny

Mira’s Night (from the Kids Shorts: Size Small program)
Elyse Kelly – Director/Screenwriter
Saturday, Sept 28 • 11 AM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 29 • 10:30 AM • Fox-Bay Cinema

Monster, Me (from the Kids Shorts: Size Large program)
Milt Klingensmith – Director
Saturday, Oct 5 • 11 AM • Oriental Theatre
Sunday, Oct 6 • 10:30 AM • Fox-Bay Cinema

Paulie (from the Kids Shorts: Size Medium program)
Andrew Nackman – Director
Saturday, Sept 28 • 1:45 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 29 • 12:30 PM • Fox-Bay Cinema

Penelope
Brad Lichtenstein – Director/Producer
Wednesday, Oct 9 • 5:15 PM • Oriental Theatre

The Rambler
Calvin Lee Reeder – Director/Screenwriter

Friday, Oct 4 • Midnight • Oriental Theatre
Sunday, Oct 6 • 10:45 PM • Downer Theatre

Remote Area Medical
Farihah Zaman – Director/Producer
Jeff Reichert – Director/Producer

Saturday, Oct 5 • 1:30 PM • Oriental Theatre 
Sunday, Oct 6 • 6:30 PM • Oriental Theatre (Reichert only)

Sign Painters
Faythe Levine – Director
Sam Macon – Director
Saturday, Oct 5 • 4:30 PM • Oriental Theatre
Strings of Color (short film screening before Sign Painters)
Sharan Mohanadoss – Director

Saturday, Oct 5 • 4:30 PM • Oriental Theatre

Unhung Hero
Brian Spitz – Director
Friday, Oct 4 • 7:30 PM • Downer Theatre

Sunday, Oct 6 • 5:30 PM • Oriental Theatre

Waiting for Berta (short film screening before When The King Tilts)
Laimir Fano – Director/Screenwriter

Tuesday, Oct 8 • 5 PM • Oriental Theatre

We Are What We Are 
Jack Turner – Producer
Friday, Oct 4 • 9:30 PM • Oriental Theatre

When The King Tilts 
Drew Britton – Director/Producer/Screenwriter/Editor
Tuesday, Oct 8 • 5 PM • Oriental Theatre

PANELS
 
Filmmaker, Meet Entrepreneur
Sunday, Oct 6 • 4 PM • Colectivo Coffee
    • Andy Nunemaker – Entrepreneur
     Brad Lichtenstein – Director/Producer; Penelope
    • David Sengkhammee – Bridge Management
    • Kelly Fitzsimmons – HarQen

    • Kurt Raether – Director/Producer/Screenwriter; Demigodz (of Tha Law), Spectacle!
    • Michael Drescher – Okanjo
    • Susan Kerns – Producer; Love You Still

MKE At Risk: Transgender Youth Awareness

Sunday, Sept 29 • 4 PM • Colectivo Coffee
    • Michael Munson and Loree Cook-Daniels – FORGE 
    • Mitch Teich – WUWM’s Lake Effect
    
 Paul Fairchild – Cream City Foundation
    • Syd Robinson – ACLU of Wisconsin
    • Tina Owen – Alliance School
    • Additional Panelists TBA

Passport: Germany
Saturday, Sept 29 • 1 PM • Colectivo Coffee
    • Dr. Sara Hall – University of Illinois – Chicago

 

Representing Race
Saturday, Sept 28 • 3 PM • Colectivo Coffee
    • Dr. Donte McFadden – University of Wisconsin – Milwaukee
    • Eugene Kane – Milwaukee Journal Sentinel
    • Grace Lee – Director/Producer; American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs
    • Nathaniel Kohn – Producer; Bayou Maharajah: The Tragic Genius of James Booker
    • T.J. McKay Martin – Director; Undefeated (MFF 2011), Academy Award Winner

 

State of Cinema: The Dissolve
Saturday, Sept 28 • 1 PM • Colectivo Coffee
    • Keith Phipps – Editorial Director
    • Nathan Rabin – Staff Writer
    • Scott Tobias – Editor
    • Tasha Robinson – Senior Editor

Sundance Institute ShortsLab
Saturday, Oct 5 • 10 AM – 3:30 PM • UWM Union
    • Calvin Lee Reeder – Director/Screenwriter; The Rambler 
    • David Lowery – Director/Screenwriter; Ain’t Them Bodies Saints
    
 Mike Plante – Short Film Programmer; Sundance Film Festival
    • Ry Russo-Young – Filmmaker
 
Work-In-Progress Forum
Sunday, Oct 6 • 2 PM • Colectivo Coffee

    • Chris James Thompson – ­Guantánamo Lawyers
     Cris Siqueira – Monga*Ape Girl

    • Jeff Gendelman – The Surface
    • Jeff Reichert – Director/Producer; Remote Area Medical, VP of Theatrical Marketing; Cinedigm,

Editor; Reverse Shot

    • Pat Buckley and Manny Marquez – Serenity Prayer 
    • Rubin Whitmore II and Xavier Ruffin – Mad Black Men

JURORS

Cream City Cinema
Andrew Carlin – Music Box Films

Farihah Zaman – Director/Producer; Remote Area Medical

Maureen Masters – Magnolia Pictures

Competition Program
Andrew Rodgers – RiverRun Film Festival

Robert Elder – Chicago Sun-Times
Rosie Wong – Sundance Industry Office

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.