THE CONSTITUTION (USTAV REPUBLIKE HRVATSKE)
THE CONSTITUTION (USTAV REPUBLIKE HRVATSKE)

THE CONSTITUTION (USTAV REPUBLIKE HRVATSKE) by Rajko Grlic described as “a love story about hate” is the winner of the Grand Prize of the Americas (Best Film) at the 2016 Montreal World Film Festival.

Written by Grlic and Ante Tomic, the film tells the story of four very different people live in the same building but avoid each other because of differences in how they live their lives, what they believe in, and where they come from. They would probably never exchange a word, but misfortune pushes them towards each other. Their lives entangle in ways that profoundly challenge deep-held beliefs and prejudices surrounding material status, sexual orientation, nationality and religion.  Slowly, and even painfully, they begin to open up to each other and recognize the essential humanity each of them possesses.

AWARDS OF THE 40th WORLD FILM FESTIVAL, MONTREAL 2016

FEATURE FILMS
Grand Prize of the Americas (Best Film):
USTAV REPUBLIKE HRVATSKE / THE CONSTITUTION by Rajko Grlic (Croatia, Czech Republic, Slovenia, Macedonia)

Special Grand Prix of the jury:
HAUS OHNE DACH / HOUSE WITHOUT ROOF by Soleen Yusef (Germany, Kurdistan)

Best Director:
EVERYBODY HAPPY by Nic Balthazar (Belgium, Netherlands)

Best Actress:
Hannah Hoekstra for the film DE HELLEVEEG / THE FURY by André van Duren (Netherlands)

Best Actor:
Willem Dafoe for the film MY HINDU FRIEND by Hector Babenco (Brazil)

Best Screenplay:
RÜZGARDA SALINAN NILÜFER / SWAYING WATERLILY by Seren Yüce (Turkey)

Best Artistic Contribution:
TATARA SAMURAI by Yoshinari Nishikori (Japan)

Innovation Award:
EMBRASSE-MOI COMME TU M’AIMES by André Forcier (Canada)

SHORT FILMS:
1st prize:
THE SESSION by Morgane Becerril (USA, France, Italy)

Jury Award:
SILENCE by Dejan Mrkic (Australia)

ZENITHS FOR THE BEST FIRST FICTION FEATURE FILMS 2016:
First Films World Competition

Golden Zenith for the Best First Fiction Feature film:
ATANYM KEREEZI / A FATHER’S WILL by Bakyt Mukul and Dastan Zhapar uulu (Kyrgyzstan)

Silver Zenith for the First Fiction Feature Film:
EHO / ECHO by Dren Zherka (Germany, Kosovo)

Bronze Zenith for the First Fiction Feature Film (tie):

IF YOU WERE HERE by Yu Lan (China)
DUE EURO L’ORA / TWO EUROS PER HOUR by Andrea D’Ambrosio (Italy)

SPECIAL CHINESE FILM FESTIVAL

1st Prize:
YE KONG QUE / THE NIGHT PEACOCK by Dai Sijie (China, France)

2nd Prize:
WHEN LARRY MET MARY by Wen Zhang (China)

DOCUMENTARIES OF THE WORLD

Best Documentary Award (tie):

KEN SAN by Yuichi Hibi (Japan)
ALBERT ET ALMA EN SEIZE TEMPS / ALBERT AND ALMA IN 16 STRINGS by Philippe Frenette-Roy (Canada)

CANADIAN CINEMA

1st Prize:
EMBRASSE-MOI COMME TU M’AIMES / KISS ME LIKE YOU LOVE ME by André Forcier (Canada)

2nd Prize:
MÁS ALLÁ DE LO QUE QUEDA / BEYOND WHAT REMAINS by Peter Tharos and Bassel Martin (Canada)

GLAUBER ROCHA AWARD FOR THE BEST FILM FROM LATIN AMERICA:

FRAGMENTOS DE AMOR / FRAGMENTS D’AMOUR / FRAGMENTS OF LOVE by Fernando Vallejo (Puerto Rico, Colombia).

AWARDS – 47th STUDENT FILM FESTIVAL 2016
NATIONAL COMPETITION (CANADA)

NORMAN McLAREN AWARD (Best Film) – 10,000 $
VOYEUR by Matthew Read (Humber College, Toronto, ON)

JURY AWARD:
FANTASY GUISE by Matthew Fitzgibbon (BCIT: British Columbia Institute of Technology, Burnaby, BC)

BEST ANIMATION FILM:
AN ASTRONAUT’S TALE by Cesar Belocora (Dawson College, Montreal, QC)

BEST DOCUMENTARY FILM:
READERS OF THE HOLOCAUST by Chorong Kim (University of Victoria, BC)

BEST EXPERIMENTAL FILM:
ALL THINGS WANTING by Craig Range (University of British Columbia, Vancouver, BC)

BEST FICTION FILM (ex-aequo):
VLOG 131 by Emily Borhi (Humber College, Toronto, ON)
VANESSA by Tyler Ritchie (University of British Columbia, Vancouver, BC)

AWARDS – 47th STUDENT FILM FESTIVAL 2016
INTERNATIONAL COMPETITION

BEST FILM – 10,000 $
DONKEY XOTE by Otto Banovits (Stockholm Academy of Dramatic Arts, Sweden)

JURY AWARD
LOST IN HOPE by Aline Hochscheid (ifs – Internationale Filmschule Köln, Germany)

BEST ANIMATION FILM (ex-aequo):
CHÂTEAU DU SABLE by Quentin Deleau, Lucie Foncelle, Maxime Goudal, Julien Paris, Sylvain Robert (ESMA – École supérieure des métiers artistiques, Montpellier, France)

A LOVE STORY by Anushka Kishani Naanayakkara (National Film and Television School, Beaconsfield, UK)

BEST DOCUMENTARY FILM:
SCHWERELOS / ZERO-G by Jannis Lenz (Filmakademie Wien, Vienne, Austria)

BEST EXPERIMENTAL FILM:
VENGEANCE by André Shannon (AFTRS – Australian Film Television and Radio School, Sydney)

BEST FICTION FILM:
LA PAREJA / THE COUPLE by Juan Sebastián Martínez Mora (Universidad Nacional de Colombia – Escuela de Cine y Televisión, Bogota)

Share this article ...