Shepherds and Butchers
Shepherds and Butchers

Top independent films from around the world will compete in a dozen categories at the 17th annual Woodstock Film Festival, weighed by a jury of industry professionals to analyze and present awards to the outstanding narratives, documentaries and shorts submissions.

The festival also highlights this year’s World, North American and U.S. Premieres to give American audiences a first glimpse at provocative documentaries and insightful narratives that have chosen Woodstock as their place to debut.

This year’s World Premieres are Blind, Halfway to Zen, Magnificent Burden, They Played for Their Lives and Women of Maidan.

North American Premieres are Clean Hands, The Drowning, The Fury, Stray Bullets, Freedom Runners and Monster in the Mind.

Films making their US Premieres are Shepherds and Butchers, The Confession and Stronger Than Bullets.

Listed below are the Official Selections competing in various categories and each competition’s jurors.

Official Jury 2016 include:

Gigantic Pictures Feature Narrative: William Horberg, Mary Stuart Masterson, Jonathan Gray

Feature Documentary: Roger Ross Williams, Julie Goldman, Nancy Abraham

Gigantic Pictures Short Narratives: Lucas Joaquin, Logan Hill, Isil Bagdadi

Films We Like Short Documentary: Cynthia Kane, Diana Holtzberg, Gene Fischer

Ultra Indie: Alicia Van Couverings, Joe Amodei, Janet Grillo

The James Lyons Award for Editing Narrative: Sabine Hoffman, Barbara Pokras, ACE, Gary Levy, ACE

The James Lyons Award for Editing Documentary: Sabine Hoffman, Carla Gutierrez, Mako Kamitsuna

Animation: Joy Buran, Noelle Melody, Peter Ahern

World Cinema: Wendy Lidell, Claude dal Farra, Lori Singer

The Haskell Wexler Award for Best Cinematography: Ellen Kuras

Tangerine Juice Award for Best Female Director: Amy Hobby, Anne Hubbell

Films in competition are:

Carpe Diem Andretta Award: Year by the Sea

Documentary features: Circus Kid; Kivalina; Magnificent Burden; Monster in the Mind; The Promised Band; Real Boy; Stronger than Bullets; Women of Maidan

Gigantic Pictures Feature Narrative Award: Chronically Metropolitan; My Feral Heart; Paint it Black; The Drowning; Shepherds and Butchers; To Keep The Light

James Lyons Editing Award for Narrative: Chronically Metropolitan; My Feral Heart; Paint it Black; The Drowning; Shepherds and Butchers

James Lyons Editing Award for Documentary: Circus Kid; Kivalina; Magnificent Burden; Monster in the Mind; The Promised Band; Real Boy; Stronger than Bullets; Women of Maidan

Tangerine Juice Award for Best Female Director: Girl Flu; Operator; To Keep The Light; Sensitivity Training; Play the Devil

Ultra Indie Award: Green /is/ Gold; Halfway to Zen; My First Kiss And The People Involved; Sensitivity Training; Halfway

World Cinema: Clean Hands; The Fury (De Helleveeg); Junction 48; Neruda; The Surprise; Play the Devil

Haskell Wexler Cinematography Award: Shepherds and Butchers; To Keep The Light; My First Kiss And The People Involved; Play the Devil

Animation: Filthy But Fine; Look-See; Makeshift Satellite; Patti Smith – Blank on Blank; Perfect House Guest; Slow Wave

Films We Like Short Documentaries: Pickle; Striking a Chord; Suffering is the Easy Part; La Laguna

Gigantic Pictures Short Narratives: Black Canaries; The Quantified Self; A Nearly Perfect Blue Sky; Rated; Graffiti; Shame

Share this article ...