Bookmark(0)

No account yet? Register

 "I'M SO EXCITED!" "HANNAH ARENDT"“I’M SO EXCITED!” “HANNAH ARENDT”

46 films have been selected for the list of films recommended for a nomination for the European Film Awards 2013.  The nominations will be announced on 9 November at the Seville European Film Festival in Spain, with the 26th European Film Awards presentation of the winners taking place in Berlin on 7 December.

EFA SELECTION 2013

8-PALLO
8-BALL

Finland, 108 min
DIRECTED BY: Aku Louhimies 
WRITTEN BY: Jari Olavi Rantala
PRODUCED BY: Tero Kaukomaa & Marko Antila

TΟ ΑΓΟΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ 
(TO AGORI TROI TO FAGITO TOU POULIOU)
BOY EATING THE BIRD’S FOOD
Greece, 80 min 
WRITTEN & DIRECTED BY: Ektoras Lygizos 
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas, Ektoras Lygizos, Elina Psykou & Argyris Papadimitropoulos 

Η ΑΙΏΝΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ ΤΟΥ ΑΝΤΏΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΆ 
(I AIONIA EPISTROFI TOU ANTONI PARASKEUA)
THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS
Greece, 88 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Elina Psykou
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas & Elina Psykou

LOS AMANTES PASAJEROS
I’M SO EXCITED!

Spain, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pedro Almodóvar
PRODUCED BY: Agustín Almodóvar & Esther García 

ANNA KARENINA 
UK, 124 min
DIRECTED BY: Joe Wright 
WRITTEN BY: Tom Stoppard 
PRODUCED BY: Tim Bevan, Eric Fellner & Paul Webster 

ARAF
ARAF- SOMEWHERE IN BETWEEN

Turkey/France/Germany, 124 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Yeşim Ustaoğlu 
PRODUCED BY: Yeşim Ustaoğlu & Serkan Çakarer 

ÄTA SOVA DÖ
EAT SLEEP DIE

Sweden, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Gabriela Pichler
PRODUCED BY: China Åhlander

BERBERIAN SOUND STUDIO
UK, 92 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Peter Strickland 
PRODUCED BY: Keith Griffiths & Mary Burke  

THE BEST OFFER
Italy, 130 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Giuseppe Tornatore 
PRODUCED BY: Isabella Cocuzza & Arturo Paglia 

BLANCANIEVES
Spain/France, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pablo Berger
PRODUCED BY: Ibon Cormenzana, Jérôme Vidal & Pablo Berger

BORGMAN
The Netherlands/Belgium/Denmark, 113 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alex van Warmerdam 
PRODUCED BY: Marc van Warmerdam, Eurydice Gysel, Koen Mortier, Tine Mosegaard & Mogens Glad

THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN
Belgium, 100 min
DIRECTED BY: Felix van Groeningen 
WRITTEN BY: Carl Joos & Felix van Groeningen 
PRODUCED BY: Dirk Impens 

THE CONGRESS
Israel/Germany/Poland/Luxembourg/France/Belgium, 120 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Ari Folman
PRODUCED BY: Ari Folman, Reinhard Brundig & Robin Wright 

ЦВЕТЬТ НА ХАМЕЛЕОНА (CVETAT NA HAMELEONA) 
THE COLOUR OF THE CHAMELEON

Bulgaria, 111 min
DIRECTED BY: Emil Christov
WRITTEN BY: Vladislav Todorov
PRODUCED BY: Vladislav Todorov & Bouriana Zakharieva

DANS LA MAISON
IN THE HOUSE

France, 105 min
DIRECTED BY: François Ozon
WRITTEN BY: François Ozon, freely adapted from the play “The Boy in the last Row” by Juan Mayorga
PRODUCED BY: Eric & Nicolas Altmayer 

DJÚPIÐ
THE DEEP

Iceland/Norway, 92 min
DIRECTED BY: Baltasar Kormákur 
WRITTEN BY: Jón Atli Jónasson & Baltasar Kormákur 
PRODUCED BY: Agnes Johansen & Baltasar Kormákur

ДОЛГАЯ СЧАСТЛИВАЯ ЖИЗНЬ (DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN) 
A LONG AND HAPPY LIFE
Russia, 77 min
DIRECTED BY: Boris Khlebnikov 
WRITTEN BY: Alexander Rodionov & Boris Khlebnikov 
PRODUCED BY: Roman Borisevich, Alexander Kushaev 

DOM ÖVER DÖD MAN
THE LAST SENTENCE

Sweden, 120 min
DIRECTED BY: Jan Troell 
WRITTEN BY: Klaus Rifbjerg & Jan Troell          
PRODUCED BY: Francy Suntinger

EPIZODA U ZIVOTU BERACA ZELJEZA
AN EPISODE IN THE LIFE OF AN IRON PICKER

Bosnia & Herzegovina/France/Slovenia, 74 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Danis Tanović
PRODUCED BY: Amra Bakšić Čamo & Čedomir Kolar 

LA GRANDE BELLEZZA
THE GREAT BEAUTY

Italy/France , 140 min
DIRECTED BY: Paolo Sorrentino
WRITTEN BY: Paolo Sorrentino & Umberto Contarello
PRODUCED BY: Nicola Giuliano & Francesca Cima

GRENZGÄNGER
CROSSING BOUNDARIES

Austria, 88 min 
WRITTEN & DIRECTED BY: Florian Flicker
PRODUCED BY: Viktoria Salcher & Mathias Forberg

GRZELI NATELI DGEEBI
IN BLOOM

Germany/Georgia/France, 104 min
DIRECTED BY: Nana Ekvtimishvili & Simon Gross 
WRITTEN BY: Nana Ekvtimishvili 
PRODUCED BY: Simon Gross, Marc Waechter & Guilleaume de Seille 

HANNAH ARENDT 
Germany/Luxembourg/France/Israel, 110 min 
DIRECTED BY: Margarethe von Trotta
WRITTEN BY: Pam Katz & Margarethe von Trotta 
PRODUCED BY: Bettina Brokemper & Johannes Rexin; Bady Minck, Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Antoine de Clermont-Tonnerre & David Silber

HOŘÍCÍ KEŘ
BURNING BUSH

Czech Republic, 234 min
DIRECTED BY: Agnieszka Holland
WRITTEN BY: Štěpán Hulík
PRODUCED BY: Antony Root, Tereza Polachová, Tomáš Hrubý & Pavla Kubečková 

IMAGINE
Poland/France/Portugal, 105 min 
WRITTEN & DIRECTED BY: Andrzej Jakimowski
PRODUCED BY: Andrzej Jakimowski, Vladimir Kokh & François d’Artemare

LO IMPOSIBLE
THE IMPOSSIBLE

Spain, 114 min
DIRECTED BY: Juan Antonio Bayona
WRITTEN BY: Sergio G. Sánchez & María Belón
PRODUCED BY: Belén Atienza, Álvaro Augustín, Ghislain Barrois & Enrique López Lavigne

L’INCONNU DU LAC
STRANGER BY THE LAKE

France, 110 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alain Guiraudie 
PRODUCED BY: Sylvie Pialat

ИЗМЕНА (IZMENA) 
BETRAYAL

Russia, 115 min
DIRECTED BY: Kirill Serebrennikov 
WRITTEN BY: Natalia Nazarova & Kirill Serebrennikov 
PRODUCED BY: Sabina Eremeeva 

KAPRINGEN 
A HIJACKING

Denmark, 99 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Tobias Lindholm
PRODUCED BY: Tomas Radoor & Rene Ezra

KON-TIKI
Norway/Denmark/UK/Germany/Sweden, 113 min 
DIRECTED BY: Joachim Rønning & Espen Sandberg
WRITTEN BY: Petter Skavlan
PRODUCED BY: Aage Aaberge & Jeremy Thomas

KRUGOVI
CIRCLES

Serbia/Germany/France/Croatia/Slovenia, 112 min
DIRECTED BY: Srdan Golubović
WRITTEN BY: Srdjan Koljević & Melina Koljević 
PRODUCED BY: Jelena Mitrović, Alexander Ris, Emilie Georges, Boris T. Matić & Danijel Hočevar

לאםל את החלל (LEMALE ET HA’HALAL)
FILL THE VOID
Israel, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Rama Burshtein
PRODUCED BY: Assaf Amir 

מעל הגבעה (MEHAL HAGIVA)
A STRANGE COURSE OF EVENTS
Israel/France, 98 min
DIRECTED BY: Raphaël Nadjari 
WRITTEN BY: Raphaël Nadjari & Geoffrey Grison
PRODUCED BY: Caroline Bonmarchand, Marek Rozenbaum & Itai Tamir 

MÔJ PES KILLER
MY DOG KILLER

Slovakia/Czech Republic, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Mira Fornay
PRODUCED BY: Juraj Buzalka, Viktor Schwarcz & Mira Fornay

OH BOY!
Germany, 83 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Jan Ole Gerster 
PRODUCED BY: Marcos Kantis & Alexander Wadouh

OIKOPEDO 12
BLOCK 12
 
Cyprus/Greece, 94 min
DIRECTED BY: Kyriacos Tofarides
WRITTEN BY: Panos Stathoyannis & Kyriacos Tofarides
PRODUCED BY: Kyriacos Tofarides

ONLY GOD FORGIVES
Denmark/France, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Nicolas Winding Refn
PRODUCED BY: Lene Børglum, Sidonie Dumas & Vincent Maraval

PARADIES: GLAUBE
PARADISE: FAITH

Austria/Germany/France, 113 min
DIRECTED & PRODUCED BY: Ulrich Seidl 
WRITTEN BY: Ulrich Seidl & Veronika Franz 

POZITIA COPILULUI
CHILD’S POSE

Romania, 112 min
DIRECTED BY: Călin Peter Netzer
WRITTEN BY: Razvan Radulescu & Călin Peter Netzer
PRODUCED BY: Călin Peter Netzer & Ada Solomon

ROSIE
Switzerland, 106 min
DIRECTED BY: Marcel Gisler
WRITTEN BY: Marcel Gisler & Rudolf Nadler
PRODUCED BY: Susann Rüdlinger

THE SELFISH GIANT
UK, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Clio Barnard
PRODUCED BY: Tracy O’Riordan

SOM DU SER MEG
I BELONG

Norway, 112 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Dag Johan Haugerud
PRODUCED BY: Yngve Sæther

SVECENIKOVA DJECA
THE PRIEST’S CHILDREN
 
Croatia/Serbia, 93 min
DIRECTED BY: Vinko Brešan
WRITTEN BY: Mate Matišić & Vinko Brešan
PRODUCED BY: Ivan Maloča

SYNGUÉ SABOUR, PIERRE DE PATIENCE
THE PATIENCE STONE

France/Germany/Afghanistan, 102 min
DIRECTED BY: Atiq Rahimi 
WRITTEN BY: Atiq Rahimi & Jean-Claude Carrière 
PRODUCED BY: Michaël Gentile 

W IMIĘ 
IN THE NAME OF
 
Poland, 96 min
DIRECTED BY: Małgośka Szumowska
WRITTEN BY: Małgośka Szumowska & Michał Englert
PRODUCED BY: Agnieszka Kurzydło 

WHAT RICHARD DID
Ireland, 87 min
DIRECTED BY: Lenny Abrahamson
WRITTEN BY: Malcolm Campbell 
PRODUCED BY: Ed Guiney

 

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.