Testről és lélekről On Body and Soul by Ildikó Enyedi
On Body and Soul (Testről és lélekről) by Ildikó Enyedi

A slaughterhouse in Budapest is the setting of a strangely beautiful love story, the Hungarian film On Body and Soul by Ildikó Enyedi, crowned winner of the Golden Bear for Best Film at the 2017 Berlin International Film Festival.  The film also is the winner of the Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award.

THE AWARDS OF THE 67th BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY

GOLDEN BEAR FOR BEST FILM (awarded to the film’s producer)
Testről és lélekről
On Body and Soul
by Ildikó Enyedi

SILVER BEAR GRAND JURY PRIZE
Félicité
by Alain Gomis

SILVER BEAR ALFRED BAUER PRIZE for a feature film that opens new perspectives
Pokot
Spoor
by Agnieszka Holland

SILVER BEAR FOR BEST DIRECTOR
Aki Kaurismäki for
Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope/Die andere Seite der Hoffnung)

SILVER BEAR FOR BEST ACTRESS
Kim Minhee in
Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone) by Hong Sangsoo

SILVER BEAR FOR BEST ACTOR
Georg Friedrich in
Helle Nächte (Bright Nights) by Thomas Arslan

SILVER BEAR FOR BEST SCREENPLAY
Sebastián Lelio and Gonzalo Maza for
Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) by Sebastián Lelio

SILVER BEAR FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION
in the categories camera, editing, music score, costume or set design
Dana Bunescu for the editing in
Ana, mon amour by Călin Peter Netzer

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD
Estiu 1993
Summer 1993
Sommer 1993
by Carla Simón

GLASHÜTTE ORIGINAL DOCUMENTARY AWARD

GLASHÜTTE ORIGINAL DOCUMENTARY AWARD
Istiyad Ashbah
Ghost Hunting
by Raed Andoni

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY

GOLDEN BEAR FOR BEST SHORT FILM
Cidade Pequena
Small Town
Kleine Stadt
by Diogo Costa Amarante

SILVER BEAR JURY PRIZE (SHORT FILM)
Ensueño en la Pradera
Reverie in the Meadow
Träumerei in der Prärie
by Esteban Arrangoiz Julien

AUDI SHORT FILM AWARD
Street of Death
by Karam Ghossein

SPECIAL MENTION
Centauro
Centaur
Zentaur
by Nicolás Suárez

BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS
Os Humores Artificiais
The Artificial Humors
Die Künstlichen Humore
by Gabriel Abrantes

PRIZES OF THE JURIES GENERATION

Children’s Jury Generation Kplus

CRYSTAL BEAR for the Best Film
Piata loď
Little Harbour
Das fünfte Schiff
by Iveta Grófová

SPECIAL MENTION
Amelie rennt
Mountain Miracle — An Unexpected Friendship
by Tobias Wiemann

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
Promise
Versprechen
by Xie Tian

SPECIAL MENTION
Hedgehog’s Home
Das Haus des Igels
by Eva Cvijanovic

International Jury Generation Kplus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY
for the best feature-length film

Becoming Who I Was
Werden wer ich war
by Chang-Yong Moon and Jin Jeon

tie

Estiu 1993
Summer 1993
Sommer 1993
by Carla Simón

THE SPECIAL PRIZE OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY
for the best short film

Aaba
Grandfather
Großvater
by Amar Kaushik

SPECIAL MENTION
Sabaku
by Marlies van der Wel

Youth Jury Generation 14plus

CRYSTAL BEAR for the Best Film
Butterfly Kisses
by Rafael Kapelinski

SPECIAL MENTION
Ceux qui font les révolutions à moitié n’ont fait que se creuser un tombeau
Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves
by Mathieu Denis and Simon Lavoie

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
Wolfe
by Claire Randall

SPECIAL MENTION
SNIP
by Terril Calder

International Jury Generation 14plus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY
for the best feature-length film,
Shkola nomer 3
School Number 3
by Yelizaveta Smith and Georg Genoux

SPECIAL MENTION
Ben Niao
The Foolish Bird
by Huang Ji and Ryuji Otsuka

THE SPECIAL PRIZE OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY
for the best short film,
The Jungle Knows You Better Than You Do
by Juanita Onzaga

SPECIAL MENTION
U Plavetnilo
Into the Blue
by Antoneta Alamat Kusijanović

PRIZES OF INDEPENDENT JURIES

PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY

Competition Testről és lélekről (On Body and Soul) by Ildikó Enyedi
Special Mention: Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) by Sebastián Lelio

Panorama Tahqiq fel djenna (Investigating Paradise) by Merzak Allouache
Special Mention: I Am Not Your Negro by Raoul Peck

Forum Maman Colonelle (Mama Colonel) by Dieudo Hamadi
Special Mention: El mar la mar by Joshua Bonnetta and J.P. Sniadecki

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY

Competition: Testről és lélekről (On Body and Soul) by Ildikó Enyedi
Panorama: Pendular by Julia Murat
Forum: Shu’our akbar min el hob (A Feeling Greater Than Love) by Mary Jirmanus
Saba

GUILD FILM PRIZE
The Party by Sally Potter

CICAE ART CINEMA AWARD
Panorama: Centaur by Aktan Arym Kubat
Forum: Newton by Amit V Masurkar

LABEL EUROPA CINEMAS
Insyriated by Philippe Van Leeuw

TEDDY AWARD

Best Feature Film: Una mujer fantástica (A Fantastic Woman) by Sebastián Lelio
Best Documentary/Essay Film: Ri Chang Dui Hua (Small Talk) by Hui-chen Huang
Best Short Film: Min Homosyster (My Gay Sister/Meine Homoschwester) by Lia Hietala
Special Jury Award: Karera ga Honki de Amu toki wa (Close-Knit) by Naoko Ogigami
Special Teddy Award: Monika Treut

CALIGARI FILM PRIZE
El mar la mar by Joshua Bonnetta and J.P. Sniadecki

PEACE FILM PRIZE
El Pacto de Adriana (Adriana’s Pact) by Lissette Orozco

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE
La libertad del diablo (Devil’s Freedom) by Everardo González (Berlinale Special)

HEINER CAROW PRIZE
Fünf Sterne (Five Stars) by Annekatrin Hendel

READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARD

PANORAMA AUDIENCE AWARD
Fiction Film
Insyriated by Philippe Van Leeuw

PANORAMA AUDIENCE AWARD
Documentary Film
I Am Not Your Negro by Raoul Peck

BERLINER MORGENPOST READERS’ JURY AWARD
Testről és lélekről (On Body and Soul) by Ildikó Enyedi

TAGESSPIEGEL READERS’ JURY AWARD
Maman Colonelle (Mama Colonel) by Dieudo Hamadi

HARVEY – MÄNNER READERS’ JURY AWARD
God’s Own Country by Francis Lee

DEVELOPMENT AWARDS

COMPASS-PERSPEKTIVE-AWARD
Die beste aller Welten (The Best Of All Worlds) by Adrian Goiginger

Special Jury Prize: Final Stage by Nicolaas Schmidt
KOMPAGNON-FELLOWSHIP
System Crasher (Systemsprenger) by Nora Fingscheidt (Berlinale Talents 2017)
Der grüne Wellensittich by Levin Peter and Elsa Kremser (Perspektive Deutsches Kino 2016)

ARTE INTERNATIONAL PRIZE
Lost Country by Vladimir Perišić (Serbia), produced by KinoElektron (France), MPM Film (France) and Trilema Films (Serbia)

EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT AWARD
Razor Film Produktion (Germany) for The Wife of the Pilot (Director: Anne Zohra Berrached)

VFF TALENT HIGHLIGHT AWARD
Producer Nefes Polat (Turkey) for The Bus to Amerika (Director: Derya Durmaz)

Share this article ...