The Lost City of Cecil B. DeMille
The Lost City of Cecil B. DeMille

The Lost City of Cecil B. DeMille directed by Peter L. Brosnan won the top award – Best Film award at the 2017 Archaeology Channel International Film Festival which took place in Eugene, Oregon, at the Shedd Institute. The Festival featured many of the world’s best films on archaeology and cultural heritage

The top jury award (Best Film by Jury) went to The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA), about a thirty-year battle to prove the existence of a “Lost City,” the monumental movie set built by Cecil B. DeMille for his 1923 silent film, The Ten Commandments, culminating in the world’s first archaeological excavation of a movie set. Representatives of this film described the movie-making process for this film and conducted Q&A for the audience.

The Festival jury awarded three Special Mention awards. The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France) won special mention for promoting awareness of Paleolithic cave art. Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France) was noted for furthering awareness of architectural history. Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France) impressed the jury with its excellent use of image and imagination in the interpretation of Paleolithic cave art.

The Festival audience picked Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA) as its favorite film. This NOVA film updates the curious story of Oetzi the “Iceman,” Europe’s oldest known natural mummy, murdered more than 5,000 years ago.

The following is a complete list of TAC Festival 2017 awards:

Best Film (by Jury)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Honorable Mention for Best Film Category (in order):

The Destruction of Memory (Produced and directed by Tim Slade; distributed by Autlook Filmsales; USA)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions, Jean-Pierre Bailly; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France)

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France)

Best Narration (by Jury)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Honorable Mention for Narration (in order):

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Vikings Unearthed (Produced by Eamon Hardy for WGBH NOVA; directed by Harvey Lilley; distributed by BBC Worldwide; UK)

Prayers Long Silent (Produced and directed by Dan Frodsham; distributed by Nanyang Technological University Singapore; UK)

Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Best Animation & Effects (by Jury)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Honorable Mention for Animation & Special Effects (in order):

Naachtun: The Forgotten Mayan City (Produced by Les Films a Cinq; directed by Stephanie Begoin; distributed by Les Films a Cinq; France)

Mia (Produced by Spotted Fawn Productions, Inc; directed by Amanda Strong and Bracken Hanuse Corlett; distributed by Winnipeg Film Group; Canada)

Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France)

Fatal Alchemy (Produced and directed by Martin Freeth; distributed by British Medical Journal; UK)

Best Public Education Value (by Jury)

The Destruction of Memory (Produced and directed by Tim Slade; distributed by Autlook Filmsales; USA)

Honorable Mention for Public Education Value (in order):

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France)

Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Honey Hunters (Produced by Ira Rakiz Tuffile; directed by Abdul Hamid Abdullah; distributed by National Film Development Corporation Malaysia (FINAS); Malaysia)

Best Script (by Jury)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Honorable Mention for Script (in order):

Fatal Alchemy (Produced and directed by Martin Freeth; distributed by British Medical Journal; UK)

Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Honey Hunters (Produced by Ira Rakiz Tuffile; directed by Abdul Hamid Abdullah; distributed by National Film Development Corporation Malaysia (FINAS); Malaysia)

Best Cinematography (by Jury)

My Name is Salt (Produced and directed by Farida Pacha; distributed by Documentary Educational Resources; India)

Honorable Mention for Cinematography (in order):

Fatal Alchemy (Produced and directed by Martin Freeth; distributed by British Medical Journal; UK)

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Naachtun: The Forgotten Mayan City (Produced by Les Films a Cinq; directed by Stephanie Begoin; distributed by Les Films a Cinq; France)

Best Music (by Jury)

Nowruz in Tajikistan (Produced by Documentary and Experimental Film Center; directed by Mehdi Bemani; distributed by Documentary and Experimental Film Center; Iran)

Honorable Mention for Music (in order):

Fatal Alchemy (Produced and directed by Martin Freeth; distributed by British Medical Journal; UK)

Mia (Produced by Spotted Fawn Productions Inc; directed by Amanda Strong and Bracken Hanuse Corlett; distributed by Winnipeg Film Group; Canada)

Prayers Long Silent (Produced and directed by Dan Frodsham; distributed by Nanyang Technological University Singapore; UK)

Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Most Inspirational (by Jury)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Honorable Mention for Inspiration (in order):

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France)

Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Gyptis: A Greco-Massalian Boat Dating Back to the 6th Century BC (Produced and directed by Antoine Chene; distributed by Antoine Chene; France)

Audience Favorite Competition (by Festival audience)

Iceman Reborn (Produced by Bonnie Brennan, Paula Apsell, Julia Cort, and Chris Schmidt; directed by Bonnie Brennan; distributed by PBS; USA)

Honorable Mention in Audience Favorite Competition (in order):

My Name is Salt (Produced and directed by Farida Pacha; distributed by Documentary Educational Resources; India)

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France)

The Lost City of Cecil B. DeMille (Produced by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; directed by Peter L. Brosnan; distributed by Peter L. Brosnan and Daniel J. Coplan; USA)

Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Special Mention (by Jury)

The Grand Masters of the Chauvet Cave (Produced by Andana Films; directed by Christian Tran; distributed by Andana Films; France); for Promoting Awareness of Paleolithic Cave Art

Chambord: The Castle, the King and the Architect (Produced by Stéphane Milliere, Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France); for Furthering Awareness of Architectural History

Stone Age Cinema (Produced by MC4 Productions; directed by Pascal Cuissot and Marc Azema; distributed by ZED; France); for Excellent Use of Image and Imagination in the Interpretation of Paleolithic Cave Art

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.