The Square Ruben Ostlunds
The Square

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association voted the fantasy romance THE SHAPE OF WATER as the best film of 2017, according to the results of its 24th annual critics’ poll released today. Guillermo del Toro was voted Best Director for THE SHAPE OF WATER

The association voted THE SQUARE as the best foreign-language film of the year, and CITY OF GHOSTS won for Best Documentary

THE FLORIDA PROJECT was selected as the winner of the Russell Smith Award, named for the late Dallas Morning News film critic. The honor is given annually to the best low-budget or cutting-edge independent film.

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association consists of 34 broadcast, print and online journalists from North Texas.

2017 Dallas-Fort Worth Film Critics Association AWARD WINNERS

(Choices listed in order of votes received)

BEST PICTURE
Winner: THE SHAPE OF WATER
Runners-up: THE POST; LADY BIRD; CALL ME BY YOUR NAME; GET OUT; DUNKIRK; THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI; I, TONYA; THE FLORIDA PROJECT; DARKEST HOUR

BEST ACTOR
Winner: Gary Oldman, DARKEST HOUR
Runners-up: James Franco, THE DISASTER ARTIST; Daniel Day-Lewis, PHANTOM THREAD; Timothee Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME; Tom Hanks, THE POST

BEST ACTRESS
Winner: Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Runners-up: Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI; Margot Robbie, I, TONYA; Saoirse Ronan, LADY BIRD; Meryl Streep, THE POST

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner: Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Runners-up: Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT; Richard Jenkins, THE SHAPE OF WATER; Armie Hammer, CALL ME BY YOUR NAME; Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner: Allison Janney, I, TONYA
Runners-up: Laurie Metcalf, LADY BIRD; Mary J. Blige, MUDBOUND; Holly Hunter, THE BIG SICK; Octavia Spencer, THE SHAPE OF WATER

BEST DIRECTOR
Winner: Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Runners-up: Greta Gerwig, LADY BIRD; Christopher Nolan, DUNKIRK; Steven Spielberg, THE POST; Jordan Peele, GET OUT

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Winner: THE SQUARE
Runners-up: THELMA; BPM; FIRST THEY KILLED MY FATHER; IN THE FADE

BEST DOCUMENTARY
Winner: CITY OF GHOSTS
Runners-up: JANE; AN INCONVENIENT SEQUEL; EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY; LAST MEN IN ALEPPO

BEST ANIMATED FILM
Winner: COCO
Runners-up: LOVING VINCENT

BEST SCREENPLAY
Winner: Greta Gerwig, LADY BIRD
Runner-up: Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, THE SHAPE OF WATER

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner: Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Runner-up: Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

BEST MUSICAL SCORE
Winner: Alexandre Desplat, THE SHAPE OF WATER
Runner-up: Hans Zimmer, DUNKIRK

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)
Winner: THE FLORIDA PROJECT

Share this article ...