Jay Ellis in Thirsty
Jay Ellis in Thirsty

Palm Springs International ShortFest has selected 332 short films in their Official Selection of the 26th edition that will be eligible for jury award consideration. These films represent 69 countries and were selected from more than 6,000 submissions received this year. While ShortFest will not hold an in-person event, a number of the official selection films will be available to screen for free online from June 16-22, 2020.

The selection of short films featuring celebrated film and TV actors include Melora Walters in Adeline, the Great; Danny Pudi and Karan Soni in Coffee Shop Names; Will McCormack and Michael Govier direct If Anything Happens I Love You produced by Laura Dern; Mandy Moore in I Lost My Mother’s Ashes; Gayle Rankin in Jane; Kevin Dunn in Josiah; Oscar Isaac and Alia Shawkat in The Letter Room; Lily Gladstone in Little Chief; Rachel Dratch in Marcy Learns Something New; Maya Rudolph, Jay Ellis and LaRoyce Hawkins in Thirsty; John Gemberling in Uprising; Nicholas Braun in Victor in Paradise; and Sarah Steele in We Want Our Money Back.

We’re proud to share all the work filmmakers have put into making their films and all of the work our staff has put into making ShortFest happen,” said Artistic Director Lili Rodriguez. “No one ever imagines launching a film festival during a pandemic, let alone launching one during such politically charged and urgent times. We remain firm believers that movies are empathy machines and stay committed to sharing cinema from different parts of the world, from different and diverse perspectives.”

“We are thrilled to be able to mount ShortFest virtually during these challenging times,” said ShortFest Directors of Programming Linton Melita and Sudeep Sharma. “Although it is a shame we cannot welcome audiences in person later this month, it is no small consolation to have the privilege to share the work of these incredible filmmakers in what we feel might be the best lineup the festival has ever had.”

This year’s panels will cover a wide range of topics including animation, budgeting, commercials, co-productions, documentary filmmaking, entertainment law, episodics, festival programming, festival strategy, financing, music, pitching, writing, as well as working with actors, agents, managers, press and publicists. ShortFest filmmakers will have priority access to the ShortFest Forum. Four of the panels will be available for the general public, with pre- registration required starting June 13 available on the website.

2020 Palm Springs ShortFest Official Selection

Animation

Any Instant Whatever (UK) Director: Michelle Brand

Applesauce (Austria) Director: Alexander Gratzer

Beyond Noh (USA/Japan) Director: Patrick Smith (Documentary)

Blackheads (USA) Director: Emily Ann Hoffman

Blieschow (Germany) Director: Christoph Sarow

Daughter (Czech Republic) Director: Daria Kashcheeva

The Edge (Switzerland) Director: Zaide Kutay, Géraldine Camissar

Eli (USA) Director: Nate Milton

The Fabric of You (UK) Director: Josephine Lohoar Self

Fantasmia (Germany) Director: Luise Fiedler

Flesh (Brazil) Director: Camila Kater (Documentary)

Goldfish (USA) Director: Daniel Zvereff

Grab My Hand: A Letter to My Dad (USA) Director: Camrus Johnson, Pedro Piccinini (Documentary)

The Great Malaise (Canada) Director: Catherine Lepage

Heatwave (UK/Greece) Director: Fokion Xenos

Hibiscus Season (Canada) Director: Éléonore Goldberg

A Hole (USA) Director: Molly Murphy

Icebound (USA) Director: Drew Christie

If Anything Happens I Love You (USA) Director: Will McCormack, Michael Govier

Inside me (Germany) Director; Maria Trigo Teixeira (Documentary)

Into the Flame (USA) Director: Sean McClintock

Jesa (USA/South Korea) Director: Kyungwon Song (Documentary)

Kapaemahu (USA) Director: Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe Wilson

La Traque (Switzerland) Director: Natacha Baud-Grasset

The Last Day of Autumn (Switzerland/Belgium/France) Director: Marjolaine Perreten

Liliana (Slovenia) Director: Milanka Fabjančič

Little Miss Fate (Switzerland) Director: Joder von Rotz

The Lost Wedding Ring (Germany) Director: Elisabeth Jakobi

Meudon (USA) Director: Leah Dubuc

Mizuko (USA/Japan) Director: Kira Dane, Katelyn Rebelo (Documentary)

Pangu (USA/China) Director: Shaofu Zhang

Per Aspera Ad Astra (France) Director: Franck Dion

Pipe Dream (Australia) Director: Benoit McCullough

Pulsión (Argentina/France) Director: Pedro Casavecchia

Purpleboy (Portugal/Belgium/France) Director: Alexandre Siqueira

Riga’s Lilac (France/Latvia) Director: Lizete Upīte (Documentary)

San (South Korea) Director: Jin Woo

SH_T Happens (Czech Republic/Slovakia/France) Director: Michaela Mihalyi, David Stumpf

Souvenir (Spain) Director: Cristina Vilches Estella, Paloma Canonica

Space Clouds (Canada) Director: Tally Abecassis (Documentary)

Such a Beautiful Town (Poland) Director: Marta Koch

Symbiosis (France/Hungary) Director: Nadja Andrasev

Tadpole (France) Director: Jean-Claude Rozec

There Were Four of Us (USA/China) Director: Cassie Shao

Tiger and Ox (South Korea) Director: Seunghee Kim (Documentary)

Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves (Estonia/Croatia/France) Director: Chintis Lundgren

Umbilical (USA/China) Director: Danski Tang (Documentary)

Wade (India) Director: Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi

Why Slugs Have No Legs (Switzerland) Director: Aline Höchli

XYU (France) Director: Donato Sansone

Yes-People (Iceland) Director: Gísli Darri Halldórsson

Documentary

A Story Without You(Germany/Mexico) Director: Michael Nathansky

All Cats Are Grey in the Dark (Switzerland) Director: Lasse Linder

All That Perishes at the Edge of Land (Pakistan) Director: Hira Nabi

Béton amer (Switzerland/Greece) Director: Chloé Simonin, Margot Lançon

Call Center Blues (USA/Mexico) Director: Geeta Gandbhir

Character (USA) Director: Vera Brunner-Sung

Charlie’s Lot (USA) Director: Thomas Carroll

Colette (USA/France/Germany) Director: Anthony Giacchino

Container (Greece/USA) Director: Daphne Maziariaki

Dead Woman’s Pass (Peru/Qatar) Director: Lali Houghton

Dear Joel (Greece/France) Director: Thanasis Trouboukis

Eau Vive (Switzerland) Director: Lucia Martinez Garcia

Egg Cup Requiem (New Zealand) Director: Prisca Bouchet, Nick Mayow

The End of the Season (Poland) Director: Stanisław Cuske

For Your Sake (Germany) Director: Ronja Hemm

Gujiga (Germany/South Korea/Brazil) Director: Sunjha Kim

Gun Killers (Canada) Director: Jason Young

The Heart Still Hums (USA) Director: Savanah Leaf, Taylor Russell

Huntsville Station (USA) Director: Jamie Meltzer, Chris Filippone

Hydebank (UK) Director: Ross McClean

Kachalka (Ireland/Ukraine) Director: Gar O’Rourke

Lanterns (Mexico) Director: Juan Pablo Hernández Valdez

Lázaro (Mexico) Director: Mario González Jiménez

Lions in the Corner (USA) Director: Paul Hairston

The Lost Astronaut (USA) Director: Ben Proudfoot

The Missfits (USA) Director: Ellie Wen

Mr. Somebody (USA) Director: Brian Wertheim

My Father the Mover (South Africa) Director: Julia Jansch

My Own Landscapes (France) Director: Antoine Chapon

No Crying at the Dinner Table (Canada) Director: Carol Nguyen

Opera Glasses (Germany/Ukraine) Director: Mila Zhluktenko

Shānzhài Screens (France/China) Director: Paul Heintz

Silent Storm (Switzerland) Director: Anaïs Moog

Stallions (USA/Palestine) Director: Elise Coker

The Starr Sisters (USA) Director: Beth Einhorn, Bridey Elliott

Status Pending (USA) Director: Priscilla Gonzalez Sainz

Sundays at the Triple Nickel (USA) Director: Jess Colquhoun

Take Me to Prom (Canada) Director: Andrew Moir

To Calm the Pig Inside (Philippines) Director: Joanna Vasquez Arong

Welcome Strangers (USA) Director: Dia Sokol Savage

Live Action

{BLACK title here} (USA) Director: Sev DeMy

22:47 Linie 34 (Switzerland) Director: Michael Karrer

3 Generations 3 Days (Hong Kong) Director: Chu Hoi-ying

4622 Stillwater Circle (USA) Director: Kati Rehbeck

99¢ Dreams (USA) Director: Tasnim Boufelfel

Adeline, The Great (USA) Director: Jessica Mendez Siqueiros

The Adventures of Whit (USA) Director: Andrew Barchilon

Afloat (France) Director: Ève-Chems de Brouwer

Air Conditioner in Panmunjeom (South Korea) Director: Lee Tae-hun

Aline (France/Switzerland) Director: Simon Guélat

All Inclusive (Finland) Director: Teemu Nikki

Alma in the Herd (Switzerland) Director: Agnese Làposi

Among the Almond Trees (Belgium/France) Director: Marie Le floc’h

Arabian Alien (USA) Director: Meshal Aljaser

Are You Hungry? (Finland) Director: Teemu Niukkanen

The Audition (Austria) Director: Guy Lichtenstein

Beautiful You (Germany) Director: Bernadette Kolonko

Beauty Boys (France) Director: Florent Gouelou

Beer! Beer! (Germany) Director: Popo Fan

The Best Is Yet to Come (UK) Director: Abena Taylor-Smith

Between a Rock and a Hard Place (Denmark) Director: Mads Koudal

Bird of Paradise (France) Director: Mareike Engelhardt

Birth Right (Israel) Director: Inbar Horesh

Birthday Girl (UK) Director: Portia A. Buckley

Biters (USA) Director: Matt Sherwood

Bittu (India/USA) Director: Karishma Dev Dube

Black Goat (Nepal/USA) Director: Tang Yi

Blocks (USA) Director: Bridget Moloney

Broken Bird (USA) Director: Rachel Harrison Gordon

Busy Tuesday (Canada) Director: Roger Gariépy

Bye Bye, Body (USA) Director: Charlotte Benbeniste

Calladita (Spain/UK) Director: Miguel Faus

Cayenne (Canada) Director: Simon Gionet

Chemo Brain(Denmark) Director: Kristian Håskjold (Episodic Pilot)

Chen Chen (Hong Kong/China) Director: Kargo Chen

Christy (Ireland) Director: Brendan Canty

Citric Acid (USA/Trinidad and Tobago/China) Director: Elenie Chung

The Claw (USA) Director: Lael Rogers

Cloudy Days (Taiwan) Director: Chuang Yung-hsiang

Coffee Shop Names (USA) Director: Deepak Sethi

Colors – Black Pumas (USA) Director: Kristian Mercado (Music Video)

Community Gardens (Lithuania) Director: Vytautas Katkus

Cooties (USA) Director: Kat Gueli

Cosmic (Canada) Director: Meredith Hama-Brown

The Couple Next Door (USA) Director: Abbesi Akhamie

Crucifixion (Lithuania) Director: Danielius Minkevičius

Cruz (Mexico) Director: Andrea Rosales

Da Yie (Belgium/Ghana) Director: Anthony Nti

Darling (USA/Pakistan) Director: Saim Sadiq

Day Release (Austria/Germany) Director: Martin Winter

Day Trip (Sweden) Director: Theodor Solin

Deseo (USA/Spain) Director: Chloe Wallace

Deserter (Czech Republic/Ukraine) Director: Sasha Stelchenko

The Devil’s Harmony (UK) Director: Dylan Holmes Williams

Ding-Dong (USA) Director; Suki-Rose

Dirty (USA) Director: Matthew Puccini

The Distance Between Us and the Sky (Greece/France) Director: Vasilis Kekatos

Don Broco – Action (USA) Director: Benjamin Roberds (Music Video)

The Dream (USA) Director: Ron Najor (Episodic Pilot)

Dummy (Lithuania) Director: Laurynas Bareisa

Educated (UK) Director: Tom Nicoll

El remanso (Colombia) Director: Sebastián Valencia Muñoz

Emergency Action Plan (USA) Director: Dylan Redford

Every Thorn Has Its Day (Brazil) Director: Tadeu Bijos

Ex Disposer (USA) Director: Daniel Ferrer

Exam (Iran) Director: Sonia K. Hadad

Extinct Animals (Chile) Director: Lucas Quintara

Fabiu (Austria) Director: Stefan Langthaler

A Fallen Fruit (Cambodia) Director: Amit Dubey

The Feeling (USA) Director: Bridey Elliott

Figurant (France/Czech Republic) Director: Jan Vejnar

Flick (USA) Director: Ariel Zengotita

Flower Shadow Serenade (Singapore/Australia) Director: Lin Yuan Goh

Foreign Powers (USA) Director: Bingham Bryant

Former Cult Member Hears Music for the First Time (Norway/USA) Director: Kristoffer Borgli

Fort Irwin (USA) Director: Quinn Else

Fourteen Fractures (UK) Director: Richard Melkonian

Friends Like That (USA) Director: Francesca de Fusco

From the Top (USA) Director: Neal Mulani

Funfair (Iran/Canada) Director: Kaveh Mazaheri

Girl and Body (Australia) Director: Charlotte Mars

Girl Callin’ (USA) Director: Tiffany Johnson

Girl of the Wind (France) Director: Camille Walter

Give Up the Ghost (Jordan/Germany/Sweden) Director: Zain Duraie

Gold Plated (Belgium) Director: Chloé Léonil

Good Thanks, You? (UK) Director: Molly Manning Walker

Goodbye Golovin (Canada/Ukraine) Director: Mathieu Grimard

Growth (USA) Director: Allison Miller

Grub (France) Director: Pierre Mazingarbe

Hannahs (USA) Director: India Donaldson

Happy Birthday, Great Grandma (Thailand) Director: Paphawee JInnasith

Haute Cuisine (France) Director: Merryl Roche

Heading South (China/USA) Director: Yuan Yuan

Hell and Such (Spain) Director: Enrique Buleo

Henet Ward (Egypt) Director: Morad Mostafa

Home (USA) Director: Adewale Olukayode

Home Sweet Home (Poland) Director: Agata Puszcz

Homegoing (USA) Director: Carlton Daniel, Jr.

Hoss (USA) Director: Ryan McGlade

How to Say I Love You at Night (USA) Director: Andree Ljuticai

Hungry Joe (UK) Director: Paul Holbrook, Sam Dawe

I Am in the World as Free and Slender as a Deer on a Plain (Canada) Director: Sofia Banzhaf

I Know Her (USA) Director Fawzia Mirza

I Lost My Mother’s Ashes (USA) Director Caitlin Gerard

I Love Your Guts (USA) Director: David Janove

I’ll End Up in Jail (Canada) Director: Alexandre Dostie

Important Police Shit (USA) Director: Andrew T. Betzer

In the Dark Park (Argentina) Director: Nicolás Schujman

Infinite While It Lasts (Brazil) Director: Akira Kamiki

The Inner Code (Spain) Director: Pau Subirós

Instructions to Let Go (Mexico) Director: Gustavo Gamero

It’s Nothing (Canada/UK) Director: Anna Maguire

Jacked (USA) Director: Ethan Nelson

Jamie (UK) Director: Esmé Creed-Miles

Jane (USA) Director: Kathryn Prescott

Jay (Taiwan/USA) Director: Szu-Wei Chen

Josiah (USA) Director: Kyle Laursen

July 96 (Belgium) Director: Michèle Jacob

Kama’aina (USA) Director: Kimi Howl Lee

Kangaroo Court (USA) Director: Jason Begue

Keep It Quiet (USA) Director: Yaya Simakov

Kelly (UK/Netherlands) Director: Joseph Roberts

Kindling (USA) Director: Xinyi Zhu

Korea, My Love (France) Director: Yoonyoung Choi

La Gloria (USA). Director: Mary Evangelista

The Last Ferry from Grass Island (USA/Hong Kong) Director: Linhan Zhang

Lazy Susan (USA) Director: Terri Timely

Learn to Swim (Germany) Director: Gaya von Schwarze

Lena (USA) Director: Gosha Shapiro

The Letter Room (USA) Director: Elvira Lind

Line Dry (USA) Director: Anna Baumgarten

Little Chief (USA) Director: Erica Tremblay

Little Con Lili (USA) Director: Gabriela Garcia Medina

Loca (Spain) Director: Maria Salgado Gispert

Majority (UK) Director: Tessa Hoffe

The Manchador (Norway/Iran/Germany) Director: Kaveh Tehrani

Marcy Learns Something New (USA) Director: Julia Kennelly

Mary Celeste (UK). Director: Harry Baker

Más Bowls (USA) Director: Max Tullio

Matriochkas (Belgium/France) Director: Bérangère Mc Neese

The Midsummer’s Voice (China/USA) Director: Yudi Zhang

Missing (USA) Director: Alexander Hankoff

Mizaru (India/USA) Director: Sudarshan Suresh

A Mother (USA) Director: Natasha Ngaiza

Motivated Seller (USA) Director: Chris Cascarano

The Motorist (UK) Director: Ciaran Lyons

Mthunzi (South Africa) Director: Tebogo Malebogo

My Hero (USA) Director: Logan Jackson

The Name of the Son (Argentina) Director: Martina Matzkin

Nero (Switzerland) Director: Jan-David Bolt

The Nights Alone (France) Director: Olivier Strauss

Nightvisit (Germany) Director: Joana Vogdt

Nina (Bulgaria) Director: Hristo Simeonov

Normal Holidays (France) Director: Margot Bernard

Nymph (USA/Cuba) Director: Maria del Mar Rosario

The Oceans Are the Real Continents (Italy/Cuba) Director: Tommaso Santambrogio

Omé (Lebanon/Qatar) Director: Wassim Geagea

Oracle (Canada) Director: Aaron Poole

The Other Side of Night (USA) Director: Jaclyn Noel

Pancakes (USA) Director: Kai Torres

Parachute (USA) Director: Katherine Tolentino

The Particles (Argentina) Director: Malena Vain

Party Day (Portugal) Director: Sofia Bost

Pharmacopeia (USA) Director: Tania Taiwo

Night Factory (France/China) Director: Baer Xiao

A Portrait of Frances, Enclosed (USA) Director: Katie Schiller, Jacob Levy

The Present (Palestine) Director: Farah Nabulsi

Pushing Mongo (USA) Director: Alex Phillips

Query (USA) Director: Sophie Kargman

Red Ants Bite (Switzerland/Georgia) Director: Elene Naveriani

Regret (Canada) Director: Santiago Menghini

Renchik (USA) Director: Andrew Theodore Balasia

Rio (Russia/Finland) Director: Zhenia Kazankina

Rouge (Greece) Director: Kostis Theodosopoulos

Rubbed in Pink (Colombia/USA) Director; Kathy Esquenazi Mitrani

Ruby (Portugal) Director: Mariana Gaivão

The Rudeness of a German Lady (Croatia/Hungary) Director: Silva Ćapin

Ruwatan (Indonesia) Director: Ernest Lesmana

Second Team (USA) Director: Ria Pavia

See You Soon (USA) Director: Tyler Rabinowitz

Single (USA) Director: Ashley Eakin

The Sleepwalkers (India) Director: Radhika Apte

Sloan Hearts Neckface (USA) Director: Justin Fair

The Smell of Coffee (Singapore) Director: Nishok Nishok

So What if the Goats Die (France/Morocco) Director: Sofia Alaoui

Sole Mio (France) Director: Maxime Roy

Song of Clouds (Nepal) Director: Ankit Poudel

Soukoon (Lebanon/USA) Director: Farah Shaer

The Spark (France) Director: Elvire Munoz

The Speech (USA/China) Director: Haohao Yan

Starry Night (Ireland) Director: Emma Smith

Stay Awake, Be Ready (Vietnam/South Korea/USA) Director: Pham Thien An

Sticker (North Macedonia) Director: Georgi M. Unkovski

Still Working (Switzerland) Director: Julietta Korbel

Still Wylde (USA/Canada) Director: Ingrid Haas

Stray Dogs Come Out at Night (Pakistan/UK) Director: Hamza Bangash

Stuff (Netherlands) Director: Malu Janssen

Swimmer (Sweden) Director: Jonatan Etzler

T (USA) Director: Keisha Rae Witherspoon

Tantrums (USA) Director: Zander Coté

Tape (USA/Canada/Finland) Director: Jojo Erholtz

Tapes (USA) Director: Dara Katz, Betsy Kenney

Tattoo (Iran) Director: Farhad Delaram

Tea Shop (Taiwan/USA) Director: Jessie Lee

Tehrangeles (USA) Director: Saumene Mehrdady

Tender Age (France) Director: Julien Gaspar-Oliveri

These Streets Will Never Look the Same (Switzerland) Director: Léonard Vuilleumier

They Salivate (France) Director: Ariane Boukerche

Things Like (Austria/Hungary) Director: Kálmán Nagy

Thirsty (USA) Director: Nicole Delaney

The Tongues (Norway) Director: Marja Bål Nango, Ingir Bål

Touch (Israel) Director: Nir Berger

Triple Swear (Australia) Director: Dannika Horvat

Undercut (USA) Director: Kelly Pike

Unfinished Business (USA) Director: Mary Dauterman

Union County (USA) Director: Adam Meeks

Uprising! (USA) Director: Ben Hansford

Verisimilitude (UK) Director: David Proud

Victor in Paradise (USA) Director: Brendan McHugh

Viktor on the Moon (Denmark) Director: Christian Arhoff

Virago (Estonia) Director: Kerli Kirch Schneider

Visible (Norway) Director: Liv Mari Ulla Mortensen

The Visit (Iran) Director: Azadeh Moussavi

Volcano (Canada) Director: Karen Moore

Waffle (USA) Director: Carlyn Hudson

Wally Wenda (USA) Director: Diane Russo

Wanted: Strong Woman (Canada) Director: Marilyn Cooke

The Water Will Carry Us (China) Director: Shasha Huang

Waters of March (USA) Director: Chase Johnson

We Want Our Money Back (USA) Director: Ethan Mermelstein

Wednesday (USA) Director: Daniel Willis

What Did You Dream? (South Africa) Director: Karabo Lediga

What We Were (Germany) Director: Hannah Martin, Melanie Waelde

When Birds Fly Low (Netherlands) Director: Luca Meisters

White Eye (Israel) Director: Tomer Shushan

A Woman (Azerbaijan) Director: Tahmina Rafaella

World (USA/Armenia) Director: Christine Haroutounian

Worth (Switzerland) Director: Alejandra Jenni

Young Mother (UK/Ireland) Director: John Robert Brown

Your Monster (USA) Director: Caroline Lindy

Zoe and Hanh (USA) Director: Kim Tran

Please follow us to get updates online.

Share this article ...