Kusasa directed by Shane Vermooten
Kusasa directed by Shane Vermooten

The Savannah College of Art and Design announces the award winners for the 23rd annual SCAD Savannah Film Festival. A key stop on the festival circuit leading up to the Academy Awards, the SCAD Savannah Film Festival screened 153 films, including 21 narrative films, 17 documentary films, and 112 shorts with 14 world premieres. More than 1,700 films were submitted for the festival.

Thirty-three awards were announced from the 122 films chosen to compete in the categories of narrative features, documentary features, professional shorts, animated shorts, student shorts, Global Shorts Forum, Shorts Spotlight, and Southern Voices selections.

Winners of 23rd SCAD Savannah Film Festival

Professional Competition

Kusasa: Best Documentary Feature.
Directed by Shane Vermooten.

Killing Eleanor: Best Narrative Feature.
Directed by Rich Newey.

The Seeker: Best Professional Short.
Directed by Lance Edmands.

To the Dusty Sea: Best Animated Short.
Directed by Héloïse Ferlay.

Benjamin Schwartz (Chuck Connelly Into the Light): Best Director

Free Color: Best Editing.
Directed by Alberto Arvelo.

Matthew Mitchell (The Seeker): Best Cinematography

My Brother’s Keeper: Jury Award for Exceptional Storytelling.
Directed by Laurence Topham.

Bill Heck (Small Town Wisconsin): Jury Award for Best Performance in a Supporting Role.
Directed by Niels Mueller.

Student Competition

Our Side: Best Live Action Short by a SCAD Student.
Directed by Nicola Rinciari.

The Mandrake: Best Animated Short by a SCAD Student.
Directed by Quincy Baltes

Gunpowder: Best Student Animation and Student Shorts Best of Show.
Directed by Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d’Orth, Pei-Hsuan Lin, and Anne-Lise Kubiak.

Unfinished Lives:Best Student Live Action Short.
Directed by Yucong Chen.

The Light Breaks:Jury Award for Creative Storytelling with Social Impact.
Directed by Hailey French.

Un Diable dans la Poche: Jury Award for Excelling in Animation.
Directed by Antoine Bonnet and Mathilde Loubes.

Global Shorts Forum

American Dream: Best Global Short: Black Voices and Global Shorts Forum Best of Show.
Directed by Nicolas Polixene and Sylvain Loubet.

Adnan: Best Global Short: Far from Home.
Directed by Steven Chatterton and Mark Arrigo.

Kim: Best Global Short: HER Story.
Directed by Maria Vattimo.

Whatever Tree: Best Global Short: One Planet.
Directed by Isaac King.

Grab My Hand: A Letter to My Dad: Global Shorts Forum Jury Award for Exceptional Storytelling.
Directed by Camrus Johnson and Pedro Piccinini.

How Far Is Home: Global Shorts Forum Honorable Mention.
Directed by Apo W. Bazidi.

Shorts Spotlight

Steam!:Shorts Spotlight Best of Show.
Directed by Jeffrey D. Simon.

Blackfeet Boxing: Not Invisible:Shorts Spotlight Best Short: Overcoming Obstacles.
Directed by Kristen Lappas and Tom Rinaldi.

Under the Lights: Shorts Spotlight Best Short: Trigger Warnings.
Directed by Miles Levin.

I Want to Make a Film About Women:Shorts Spotlight Best Short: Pride Parade.
Directed by Karen Pearlman.

Trois Francs Six Sous:Shorts Spotlight Best Short: Animated Gems.
Directed by Clémence Ottevaere, Florence Blain, Louise Leblond, Varoon Indalkar, Morgane Ladjel, and Hugo Valdelièvre-Rattier.

Influx:Shorts Spotlight Jury Award for Exceptional Filmmaking.
Directed by Daniel Uribe.

Tales from the Multiverse: Shorts Spotlight Jury Award for Most Innovative Short.
Directed by Magnus I. Møller.

100,000 Acres of Pine: Shorts Spotlight Jury Award for Outstanding Storytelling.
Directed by Jennifer Alice Wright.

Southern Voices

Huntsville Station: Southern Voices Best of Show.
Directed by Jamie Meltzer and Chris Filippone.

They Say I’m Your Teacher: Southern Voices Jury Award for Profound Storytelling.
Directed by Lucy Massie Phenix and Catherine Murphy.

Share this article ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.