Bookmark(0)

No account yet? Register

You're dead Helen directed by Michiel Blanchart
You’re dead Helen directed by Michiel Blanchart

Flickers’ Rhode Island International Film Festival (RIIFF) announced the award winners for its 39th Anniversary edition which ran from Tuesday, August 9th through Sunday, August 15th.

The Flickers’ Rhode Island International Film Festival (RIIFF) is recognized by the Academy as a Qualifying Festival in all short film categories and the winners of RIIFF’s Live Action, Animation and Documentary Short Grand Prizes become the Festival’s nominees for Academy Award consideration. You’re dead Helen directed by Michiel Blanchart won the Grand Prize for Live Action Short, Mum is pouring rain directed by Hugo De Faucompret won for Animated Short and The Invisible Monster won for Documentary Short and now qualify for Academy Award consideration.

Steven Feinberg, Executive Director of the Rhode Island Film & TV Office, said “Congratulations to the esteemed Rhode Island International Film Festival for their 39th successful run of the festival during these extremely challenging times in our world. They were able to be creative with virtual screenings and conversations as well as outdoor screening experiences. A heart-felt and warm congrats to executive director George T. Marshall, programmer Shawn Quirk, fellow producer Larry Andrade, tech champion Tim Haggerty, Board chair Michael Drywa, Esq, and the entire board, support team, interns, volunteers, students.”

Director Feinberg continued, “You should all be extremely proud of your celebration of global films and a new wave of moviemakers from around the world. Thank you also for showcasing our beautiful “Ocean State” of Rhode Island. RIIFF is a treasure we should all cherish. Thank you again.”

2021 INDUSTRY AWARD WINNERS & SPECIAL AWARDS

WINIFRED E. BROWNELL SCHOLARSHIP AWARD

As part of its ongoing “Celebration of Women in Film and Arts”, the Flickers’ Rhode Island International Film Festival (RIIFF) is proud to announce the winner of the annual Winifred E. Brownell Scholarship Fund. Named after retired Dean of the URI College of Arts and Sciences, Dr. Winifred E. Brownell, the scholarship pays recognition to her career championing the arts and humanities at the University. The annual award is for $1,000 and is presented without restrictions to students at the University of Rhode Island, allowing the winner to use the money as they see fit. Two winners were chosen for 2021, each to receive the full amount

This year’s winners are Abigail Amatucci and Daisy Gates.

THE RIIFF SCREENPLAY COMPETITION AWARDS

Presented to Edward Balli from Canada for his screenplay ““Leadeth,” that tells the story of an American who travels to a remote cabin in the Canadian wilderness to reunite with his estranged friend. But as secrets from their past unravel, he finds himself trapped with a burgeoning madman.

This year’s winners included Tanni Chaudhrui, who received this year’s Grand Prize in the RI Spotlight on New England category for her script “Anna and Ahana,” Adva Reich from Israel, whose screenplay “Project Fog” was awarded the Grand Prize for Best International Screenplay, and seventeen year-old Bella Ramsey from the United Kingdom, whose screenplay “Mila” received the grand prize in a new category, “Screenwriting Discovery.”Screenplay Competition winners received specialty prizes provided by our festival sponsors: Final Draft and Inktip.

COMPLETE LIST OF 2021 FESTIVAL AWARDS

BEST LIVE ACTION SHORT

GRAND Prize: (RIIFF’s Official Academy Nomination)
“You’re dead Helen” (T’es morte Hélène) | Directed by: Michiel Blanchart | Belgium,

FIRST Prize:
“Above the City” | Directed by: Malika Mukhamejan | Kazakhstan, 2021
Tied with:
“Tala’Vision” | Directed by: Murad Abu Eisheh | Germany, 20

BEST SHORT ANIMATION

GRAND Prize: (RIIFF’s Official Academy Nomination)
“Mum is pouring rain” (Maman Pleut des Cordes) | Directed by: Hugo De Faucompret | France, 2021

FIRST Prize:
“People Person” | Directed by: Rymalena | United States, 2021
Tied with:
“Have a Nice Dog!” |Directed by: Jala Maghout | Germany, 2021

BEST SHORT DOCUMENTARY

GRAND Prize (RIIFF’s Official Academy Nomination)
“The Invisible Monster” (EL MONSTRUO INVISIBLE) | Directed by: Guillermo Fesser Perez de Petinto, and Javier Fesser Perez de Petinto | Spain, 2020

FIRST Prize:
“Cycles” | Directed by: Jonathan Barenboim | United States, 2020
Tied with:
“The Daydreamers” | Directed by: Thomas Renckens | United Kingdom, 2020

BEST FEATURE

GRAND Prize: “Waikiki” | Directed by: Christopher Kahunahana | United States, 2020

FIRST Prize:
“Surdina” | Directed by: Rodrigo Areias | Portugal, 2019
Tied with:
“Parsifal” | Directed by: Marco Filiberti | Italy, 2021

BEST FEATURE DOCUMENTARY

GRAND Prize:
“The Sailor” | Directed by: Lucia Kašová | Slovakia, 2021

FIRST Prize:
“Oleg: The Oleg Vidov Story” | Directed by: Nadia Tass | United States/Australia, 2021
Tied with:
“Blue Code of Silence” | Directed by: Magnus Skatvold and Greg Mallozzi | Norway, 2020

FILMMAKER OF THE FUTURE AWARD

Presented to a filmmaker whose vision excites audiences and judges alike about the potential to produce compelling and successful films in the future.
Tiger Ji, Director of “Wuhan Driver” | United States, 2021

BEST ACTOR

Himesh Patel | “Enjoy” | Directed by: Saul Abraham | United Kingdom, 2021

FIRST Prize:
Vidal Arzoni | “Stories keep me awake at night” | Directed by Jérémy van der Haegen |Belgium, 2020

BEST ACTRESS

Joanna Scanlan | “Ropey” | Directed by: Giles Ripley | United Kingdom, 2021

FIRST Prize
Pauline Chalamet | “i’m fine!” | Directed by: Emma Doxiadi | United States, 2020

BEST COMEDY SHORT

GRAND Prize:
“Don vs. Lightning” | Directed by: Big Red Button | United Kingdom, 2021

FIRST Prize:
“Goldilocks” | Directed by: Philipp Straetker | Germany, 2020
Tied with:
“Mazel Tov” | Directed by: Eli Zuzovsky | United States/Israel, 2021

BEST EXPERIMENTAL

GRAND Prize:
“ÆON” | Directed by: Emmanuel Fraisse | France, 2021

FIRST Prize:
“Fibonacci” | Directed by: Tomáš Hubácek | Czech Republic, 2020
Tied with:
“Moundform” | Directed by: Catherine Slilaty | Canada, 2020

BEST DIRECTOR

GRAND Prize:
Joanne Rakotoarisoa, “We are not dead yet” (Nous ne sommes pas encore morts) | France, 2020

FIRST Prize:
Emmanuel Tenenbaum | “Free Fall” | France, 2021
Tied with:
Anya Chirkova | “Flower Boy” | Canada, 2020

THE MARLYN MASON AWARD

New voices, new perspectives by women in film

GRAND Prize:
“Wild Seed” (野蛮丛生) | Directed by: Sunyin Zhang | United States/China, 2020

FIRST Prize:
“In Sync” | Directed by: Chaconne Martin-Berkowicz | United States, 2021
Tied with:
“The Plumber” | Directed by: Cate Carson | United States, 2020

DIRECTORIAL DISCOVERY AWARD

GRAND Prize:
Ásgeir Sigurasson and Anton Karl Kristensen | Directors of “Come To Harm” | Iceland | 2021

FIRST Prize:
Calogero Carucci | Director of “Moving in 2008” | United States | 2021
Tied with:
Thomas Renckens | Director of “The Daydreamers” | United Kingdom | 2020

BEST CINEMATOGRAPHY

GRAND Prize:
James Oldham | “Hollow” | Directed by: Paul Holbrook | United KIngdom. 2021

FIRST Prize:
Luke Jacobs | “The Passion” | Directed by: Mia Mullarkey | Ireland, 2021

RIIFF NEW ENGLAND DIRECTOR’S AWARD

GRAND Prize:
“Berrigans” Devout and Dangerous | Directed by: Susan Hagedorn | United States, 2020

FIRST Prize:
“Life is a breeze” | Directed by: Emma Limon | France, 2020
Tied with
“Fish” | Directed by: Eli Powers | United States, 2020

SOLDIERS AND SACRIFICE AWARD:

Celebrating Stories That Commemorate America’s Heroes

GRAND PRIZE:
“Eric and the Bees” | Directed by: Erin Brethauer and Tim Hussin | United States, 2020

RIIFF DIRECTOR’S CHOICE AWARD

Armita Keyani| Director of “Customs” | Norway | 2021
Tied with
Trey Nelson | Director of “The 5th Man” | United States | 2021

HEARTS, MINDS, SOULS AWARD

Celebrating Films that Reflect the Jewish Experience.

GRAND Prize:
“The Living Witnesses” (LES TEMOINS VIVANTS) | Directed by: Karolina MARKIEWICZ and Pascal PIRON | Luxembourg, 2021

FIRST Prize:
“Pops” | Directed by: Lewis Rose | United Kingdom, 2021
Tied with:
“The War of Raya Sinitsina” | Directed by: Efim Graboy | Israel, 2020

BEST EDITING

GRAND Prize:
Brad Turner |“A Broken House” | Directed by: Jimmy Goldblum | United States, 2020

FIRST Prize:
Faustine Cros | “Random Patrol” | Directed by: Yohan Guignard | France, 2021
Tied with:
Coralie Van Rietschoten | “The Silent Shore” (Le silencieux rivage) | Directed by: Nathalie Giraud and Timothée Corteggiani | France, 2021

BEST SCREENPLAY

GRAND Prize:
Brian Steele | “In the Event of my Death”| Directed by: Brian Steele | United States, 2020

FIRST Prize:
Zoé Arene |“A Fairy Tale” (En Fin de Conte) | Directed by: Zoé Arene | France/Belgium, 2021
Tied with:
Noé Debré | “We’re Not Animals” | Directed by: Noé Debré | France, 2021

FLICKERS’ AMBASSADOR AWARD

Presented to an individual who inspires and empowers communication and cultural understanding.
Lewis Rose | Director of “POPS” | United Kingdom, 2021.

FLICKERS’ INTERNATIONAL HUMANITARIAN AWARD

Given annually to films or filmmakers who inspire social change and community outreach and strive to better the world in which we live.

Grand Prize:
“WET” (Khis) | Directed by: Saeed Jafarian | Iran, 2021.

FIRST Prize:
“The Heartland”| Directed by: Marquise Mays | United States, 2020.
Tied with:
“The Bengali” | Directed by: Kavery Kaul | United State/India, 2021

FLICKERS INTERNATIONAL VISION AWARD

Breaking down international cultural barriers through film

GRAND PRIZE:
“Rolê – Stories of Brazilian Protests in Malls” | Directed by: Vladimir Seixas | Brazil, 2021

FIRST Prize:
“TOPOWA! – Never Give UP” | Directed by: Philip Sansom and Inigo Gilmore | United Kingdom, 2020
Tied with:
“Carving the Divine – Buddhist Sculptors of Japan” | Directed by: Yujiro Seki | Japan, 2020

PROVIDENCE FILM FESTIVAL AWARD

Presented annually to a New England director whose work brings cinematic excellence to an international audience.

GRAND Prize:
“Nerve” | Directed by: Clayton Vila | United States, 2021

FIRST Prize:
“Extreme” | Directed by: Anne Mulhall and Britt Thomas McTammany | United States, 2020
Tied with:
“Apartment 3-½” | Directed by: Manon Crespin | United States/Singapore. 2021

ALTERNATIVE SPIRIT AWARD (LGBTQ) SHORT

GRAND Prize:
“Hidden” (迷藏) | Directed by: Hsuan-Chi Kuo | Taiwan, 2021

FIRST Prize:
“Meeting His Parents” | Directed by: Lee-Loi Chieng | Ireland, 2021
Tied with:
“And Then” |Directed by Jenn Ravenna Tran | United States, 2020

ALTERNATIVE SPIRIT AWARD (DOCUMENTARY)

GRAND Prize:
“Someone Like Me” | Directed by: Sean Horlor and Steve J. Adams | Canada, 2021

FIRST Prize:
“Coded” | Directed by: Ryan White | United States, 2021

ALTERNATIVE SPIRIT AWARD (FEATURE)

Grand Prize:
“Boy Meets Boy” |Directed by: Daniel Sanchez Lopex | Germany, 2020

First Prize:
“Under My Skin” | Directed by: David O’Donnell | Australia, 2020

KIDSEYE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL AWARDS

Presented to a film that resonates with the filmmaker within both children and adults alike.

BEST CHILDREN’S ANIMATION

GRAND Prize:
“A Stone in the Shoe” (Un caillou dans la chaussure) | Directed by: Eric Montchaud | France, 2020

FIRST Prize:
“Tulip” Directed by: Andrea Love and Phoebe Wahl | United States, 2020
Tied with:
“Footsteps on the Wind” | Directed by: Gustavo Leal, Faga Melo and Maya Sanbar| United Kingdom, 2020

LIVE ACTION Short

GRAND Prize:
“Saving Amelia” | Directed by Matthew Fridg | United States, 2020

FIRST Prize:
“Candy Run” | Directed by Harry Zernike | United States, 2021

GREEN PLANET AWARD

Celebrating the vision of man’s shared humanity and achieving sustainability on our planet.

GRAND Prize:
“Coral Ghosts” | Directed by: Andrew Nisker | Canada, 2020

FIRST Prize:
“Beneath the Polar Sun” | Directed by: Diana Kushner and Stephen A. Smith | United States, 2021

VORTEX SCI-FI & FANTASY AWARD

GRAND Prize:
“Butterflies” (蝴蝶) | Directed by: Albert Ventura | Taiwan, 2020

FIRST Prize:
“Skifting” | Directed by: Zinnini Elkington | Denmark, 2020
Tied with:
“Aria” | Directed by: Christopher Poole | United Kingdom, 2021

BREAKING BOUNDARIES

Films that celebrate the endurance of the human spirit and resilience in the face of injustice.

GRAND Prize:
“Wandering, A Rohingya Story” (Errance sans retour) | Directed by: Mélanie Carrier and Olivier Higgins | Canada, 2020

FIRST Prize:
“Occupied” | Directed by: Pingle Pranav Reddy | India, 2020
Tied with:
“6,000 Waiting” | Directed by: Michael Joseph McDonald | United States, 2021

BEST STUDENT FILM AWARD

GRAND Prize:
“Birthday” | Directed by: Margarita Milne | United Kingdom, 2020

FIRST Prize:
“The Age of Reason” (L’Âge de raison) | Directed by: Franchet Mathide | France, 2020

BEST MUSIC VIDEO

GRAND PRIZE:
“Oborozuki” | Directed by: Joseph Ros | Cuba, 2021

FIRST Prize:
“Atlas” | Directed by: Jim Vieille | France, 2020
Tied with:
“Dive, Dive, Dive” | Directed by: GOND | Korea, 2019

BEST TELEVISION PILOT/Webisode

GRAND:
“Little David” | Directed by: David Williams | United States, 2020

FIRST Prize
“Good Head” | Directed by: Matt Servitto | United States, 2021
Tied with:
“Angel of Death s01e01” (Szadź s01e01) | Directed by: Slawomir Fabicki, Maciej Bochniak and Anna Kazejak | Poland, 2021

FLICKERS’ YOUTH FILM JURY AWARDS

Awards were curated by the 2021 RIIFF Youth Film Jury and the 32 members of the RIIFF Summer intern team.

BEST LIVE ACTION SHORT

GRAND PRIZE:
“Leylak” | Directed by: Scott Aharoni and Dennis Latos | United States, 2020

FIRST Prize:
“Toto” | Directed by: Marco Baldonado | Canada, 2020
Tied with:
“Like the Ones I Used to Know” (Les grandes claques) | Directed by Annie St-Pierre | Canada, 2021

BEST ANIMATION

GRAND PRIZE:
“Bonne Nuit Petite Tomate” | Directed by: Cyprien NOZIÈRES | France, 2020

FIRST Prize:
“The Walk” (La Marche) | Directed by: Yoakim Bélanger | Canada, 2020
Tied with:
“Save Ralph” | Directed by: Spencer Susser | United States, 2021

BEST FEATURE DOCUMENTARY

GRAND PRIZE:
“Soy Cubana” | Directed by: Jeremy Ungar, Ivaylo Getov | United States, 2020

FIRST PRIZE:
“Eyes and Arms” (Cheshmha Va Dastha) | Directed by Panahbarkhoba Rezaee | Turkey, 2019

BEST FEATURE FILM NARRATIVE

GRAND PRIZE:
“The Boathouse” | Directed by Hannah Cheesman | Canada, 2021

FIRST Prize:
“The Wake Show” (Función Velorio) | Directed by: Aldo Miyashiro | Peru, 2020

BEST DOCUMENTARY SHORT:

GRAND PRIZE:
“Little Berlin” | Directed by: Kate McMullen | France, 2021

FIRST Prize:
“Coded” | Directed by: Ryan White | United States, 2021

BEST LGBTQ FILM:

GRAND PRIZE:
“At Last” | Directed by: Lorena Gordon | United States, 2020.

FIRST Prize:
“All The Sensations in my Belly” | Directed by: Marko Djeska | Croatia, 2020

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.