Bookmark(0)

No account yet? Register

Alcarrâs directed by Carla Simon
Alcarrâs directed by Carla Simon

The Jury of the 72nd Berlin International Film Festival headed by M. Night Shyamalan awarded the Golden Bear for Best Film to Alcarrâs directed by Carla Simon. The film tells the story of the Solé family and their peach orchard in Alcarràs, a small village in Spain’s Catalonia region as they they face eviction and an uncertain future.

The Silver Bear Grand Jury Prize went to The Novelist’s Film (So-seal-go-uiyeong-hwa) by Hong Sangsoo.

PRIZES OF OFFICIAL JURIES OF 72ND BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY

GOLDEN BEAR FOR BEST FILM (awarded to the film’s producers)
Alcarrâs
by Carla Simon
produced by Marfa Zamora, Stefan Schmitz, Tono Folguera, Sergi Moreno

SILVER BEAR GRAND JURY PRIZE
So-seal-go-uiyeong-hwa
The Novelist’s Film
by Hong Sangsoo

SILVER BEAR JURY PRIZE
Robe of Gems
by Natalia Lopez Gallardo

SILVER BEAR FOR BEST DIRECTOR
Claire Denis for
AveC amour et aCharnement (Both Sides of the Blade)

SILVER BEAR FOR BEST LEADING PERFORMANCE
Meltem Kaptan in
Rabiye Kurnaz gegen George W. BUSh (Rabiye Kurnaz vS. George W. BUSh) by Andreas Dresen

SILVER BEAR FOR BEST SUPPORTING PERFORMANCE
Laura Basuki in
Nana (Before, Now& Then) by Kamila Andini

SILVER BEAR FOR BEST SCREENPLAY
Laila Stieler for
Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush (Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush) by Andreas Dresen

SILVER BEAR FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION
Rithy Panh und Sarit Mang in
Everything Will Be OK by Rithy Panh

SPECIAL MENTION
Drii Winter
A Piece of Sky
by Michael Koch

PRIZES OF THE ENCOUNTERS JURY

BEST FILM
MUTZENBACHER
by Ruth Beckermann

BEST DIRECTOR
Unrueh Unrest
by Cyril Schaublin

SPECIAL JURY AWARD
A vendredi, Robinson See You Friday, Robinson Bis Freitag, Robinson
by Mitra Farahani

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD
Members of the Jury: Gaia Furrer, Vimukthi Jayasundara, Shahrbanoo Sadat

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD
Sonne
by Kurdwin Ayub produced by Ulrich Seidl

BERLINALE DOCUMENTARY AWARD
Members of the Jury: Rana Eid, Susanne Schule, Wang Bing

BERLINALE DOCUMENTARY AWARD
Myanmar Diaries
by The Myanmar Film Collective
produced by Corinne van Egeraat

SPECIAL MENTION
No U-Turn
by Ike Nnaebue

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY

GOLDEN BEAR FOR BEST SHORT FILM
Trap
by Anastasia Veber

SILVER BEAR JURY PRIZE (SHORT FILM)
Manhâ de Domingo
Sunday Morning
by Bruno Ribeiro

SPECIAL MENTION
Bird in the Peninsula
by Atsushi Wada

BERLIN SHORT FILM CANDIDATE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS
El sembrador de estrellas
The Sower of Stars
by Lois Patiño

PRIZES OF THE JURIES GENERATION

Children’s Jury Generation Kplus

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST FILM
Comedy Queen
by Sanna Lenken

SPECIAL MENTION
An Cailin Ciifiin
The Quiet Girl
Das stille Mizdchen
by Colm Bairéad

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST SHORT FILM
Vlekkeloos
Spotless
Fleckenlos
by Emma Branderhorst

SPECIAL MENTION
Luce and the Rock
Luce und der Felsen
by Britt Raes

International Jury Generation Kplus

THE GRAND PRIX OF THE INTERNATIONAL JURY GENERATION KPLUS FOR THE BEST FILM
An Cailin Ciifiin
The Quiet Girl
Das stille Mizdchen
by Colm Bairéad

SPECIAL MENTION
Shabu
by Shamira Raphaéla

THE SPECIAL PRIZE OF THE INTERNATIONAL JURY GENERATION KPLUS
FOR THE BEST SHORT FILM
Kavazn
beer
Hirsch
by Hadi Babaeifar

SPECIAL MENTION
To Vancouver
Vancouver
by Artemis Anastasiadou

Youth Jury Generation l4plus

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST FILM
Alis
by Clare Weiskopf, Nicolas van Hemelryck

SPECIAL MENTION
Stay Awake
by Jamie Sisley

CRYSTAL BEAR FOR THE BEST SHORT FILM
Born in Damascus
by Laura Wadha

SPECIAL MENTION
Nada para ver aqui
Nothing to See Here
by Nicolas Bouchez

International Jury Generation l4plus

THE GRAND PRIX OF THE INTERNATIONAL JURY GENERATION 14PLUS FOR THE BEST FILM
Kind Hearts
by Olivia Rochette, Gerard-Jan Claes

Ex aequo
Skhemo
Scheme
by Farkhat Sharipov

THE SPECIAL PRIZE OF THE INTERNATIONAL JURY GENERATION 14PLUS

FOR THE BEST SHORT FILM
Au revoir Jérâme!
Goodbye Jérâme!
by Adam Sillard, Gabrielle Selnet, Chloé Farr

SPECIAL MENTION
Blaues Rauschen
Blue Noise
by Simon Maria Kubiena

SPECIAL MENTION
Tinashé
by Tig Terera

PRIZE PERSPEKTIVE DEUTSCHES KINO

COMPASS-PERSPEK7/V’E-AWARD
Ladies Only by Rebana Liz John

DEVELOPMENT AWARDS

KOMPAGNON-FELLOWSHIP
Kurinji by Payal Sethi (Berlinale Talents 2022 Script Station)
She Makes and Unmakes by Jonas Bak (PerSpektive DeutScheS Kino 2021 Alumnus)
Honorary Mention to Traces of the Phoenix by Jide Akinleminu (Perspektive Deutsches Kino 2021 Alumnus)

ARTEKINO INTERNATIONAL PRIZE
Girls Will Be Girls by Shuchi Talati, produced by Pooja Chauhan (Crawling Angel Films, India)

EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT AWARD
My Favorite Cake by Behtash Sanaeeha and Maryam Moghaddam, produced by Caractéres Productions (Frankreich) and Honare Khiyal (Iran)

VFF TALENT HIGHLIGHT AWARD
Girls Will Be Girls by Shuchi Talati, produced by Pooja Chauhan (Crawling Angel Films, India)

TALENTS FOOTPRINTS — MASTERCARD ENABLEMENT PROGRAMME
Ammar Aziz, Girls’ Sexual Abuse Prevention Program (GSAP), Pakistan
Laura Helena Bermddez Mesquita, Third Cinema, Honduras
Shuchi Talati, Bright Squad, India

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.