Bookmark(0)

No account yet? Register

Call Jane directed by Phyllis Nagy - 48th Seattle International Film Festival lineup
Call Jane directed by Phyllis Nagy

The 48th Seattle International Film Festival, will be held April 14-24, 2022, screening 262 films representing 80 countries, including 107 narrative features, 41 documentaries, three archival films, two works-in-progress, and 107 short films.

The festivities kick off with the Opening Night screening of Navalny, a tense and riveting documentary directed by Daniel Roher following the attempted assassination of Russian opposition leader Alexei Navalny.

Closing night will feature Call Jane, a film that reveals the complexities of abortion decisions in the context of the late 1960s when virtually no options existed for women facing life-threatening pregnancies. Call Jane is directed by Phyllis Nagy, stars Elizabeth Banks, Sigourney Weaver, and Chris Messina.

Additional highlights showing through the Festival’s 10-day run include The Duke starring Oscar® winners Jim Broadbent and Helen Mirren; the U.S premiere of Inu-Oh directed by Masaaki Yuasa; the feature follow-up to Dean Fleischer-Camp and Jenny Slate’s popular short, stop-motion mockumentary series Marcel the Shell with Shoes On; and documentary and 2022 Sundance Award Winner Fire of Love.

“Film creates conversation; a conduit to greater understanding and empathy across the planet, while never shying away from entertaining and making us laugh. Our incredible programmers have curated the very best of cinema from around the world, in many genres,” says SIFF Artistic Director Beth Barrett. “As we launch our first hybrid Festival, with both in-person and virtual screenings, we can’t wait to share these films we are so passionate about.”

Films will be screened at venues across the Seattle area, including SIFF Cinema Uptown, SIFF Cinema Egyptian, SIFF Film Center, AMC Pacific Place 11, Majestic Bay Theatres, The Paramount Theatre, Ark Lodge Cinemas, and Shoreline Community College Theater. SIFF also will make more than 100 feature films and shorts packages available for at-home streaming on the SIFF Channel.

2022 Seattle International Film Festival Lineup

Opening Night Gala
Navalny
Film and Party: The Paramount Theatre, 911 Pine Street
Like an edge-of-your-seat John le Carré spy novel but all too real, a real-life Russian thriller about charismatic opposition leader and former presidential candidate Alexei Navalny, who was poisoned with a notorious KGB-era nerve agent and lived to tell the tale. (d: Daniel Roher c: Alexei Navalny, Yulia Navalnaya, Dasha Navalny, Zahar Navalny, Maria Pevchikh, Christo Grozev, USA/Russia/Germany 2022, 98 min)

Closing Night Gala
Call Jane
Film: SIFF Cinema EgyptianParty: Museum of History and Industry (MOHAI), 860 N. Terry Ave.
When her pregnancy leads to a life-threatening condition, a suburban housewife in 1968 Chicago joins the Janes, an underground organization providing safe abortions.(d: Phyllis Nagy c: Elizabeth Banks, Sigourney Weaver, Chris Messina, Kate Mara, Wunmi Mosaku, Cory Michael Smith, USA 2022, 121 min)

COMPETITIONS

Official Competition

Fire of Love (d: Sara Dosa, USA/Canada 2022)
Flux Gourmet (d: Peter Strickland, United Kingdom/USA/Hungary 2022, North American Premiere)
Invisible Demons (d: Rahul Jain, India/Finland/Germany 2021)
Navalny (d: Daniel Roher USA, Russia/Germany 2022)
So Damn Easy Going (d: Christoffer Sandler, Sweden 2022, North American Premiere)
Talking About the Weather (d: Annika Pinske, Germany 2022, North American Premiere)
The Territory (d: Alex Pritz Brazil, Denmark/USA 2022)
Wildhood (d: Bretten Hannam (Mi’kmaw), Canada 2021)

New American Cinema Competition

Are We Lost (d: Jenny Gage, Tom Betterton, USA 2022, World Premiere)
Hannah Ha Ha (d: Jordan Tetewsky, Joshua Pikovsky, USA 2022)
Know Your Place (d: Zia Mohajerjasbi, USA 2022, World Premiere)
Linoleum (d: Colin West, USA 2022)
A Lot of Nothing (d: Mo McRae, USA 2022)
Warm Blood (d: Rick Charnoski, USA 2022, World Premiere)

New Directors Competition

Lonely Voices (d: Andrea Brusa, Marco Scotuzzi, Italy 2022, World Premiere)
Maya Nilo (Laura) (d: Lovisa Sirén, Sweden/Finland/Belgium 2022, North American Premiere)
Moneyboys (d: C.B. Yi, Austria/France/Belgium/Taiwan 2021)
Softie (d: Samuel Theis, France 2021, US Premiere)
The Staffroom (d: Sonja Tarokić, Croatia 2021, US Premiere)
Tug of War (d: Amil Shivji, Tanzania/South Africa/Germany/Qatar 2021)
Zero Fucks Given (d: Emmanuel Marre, Julie Lecoustre, Belgium/France 2021)

Ibero-American Competition

An Elephant on a Spider Web (d: Rolando Diáz, Spain 2022, World Premiere)
Finlandia (d: Horacio Alcalà, Spain/Mexico 2021)
Lullaby (d: Alauda Ruiz De Azúa, Spain 2022, North American Premiere)
Parsley (d: José María Cabral, Dominican Republic 2022)
Phantom Project (d: Roberto Doveris, Chile 2022, North American Premiere)
The Red Tree (d: Joan Gómez Endara, Colombia/Panama/France 2021, North American Premiere)
The Sacred Spirit (d: Chema García Ibarra, Spain/France/Turkey/UK 2021)
Sublime (d: Mariano Biasin, Argentina 2022)

Documentary Competition

Children of the Mist (d: Hà Lệ Diễm, Vietnam 2021)
Dark Red Forest (d: Jin Huaqing, China 2021)
Kaepernick & America (d: Tommy Walker, Ross Hockrow, USA 2022, World Premiere)
The Last Shelter (d: Ousmane Samassekou, France/Mali/South Africa/Solomon Islands 2021)
Outta the Muck (d: Bhawin Suchak, Ira Mckinley, USA 2022)
Radiograph of a Family (d: Firouzeh Khosrovani, Iran/Norway/Switzerland 2020)
Riotsville, USA (d: Sierra Pettengill, USA 2022)
Sweetheart Deal (d: Elisa Levine, Gabriel Miller, USA 2022, World Premiere)

Shorts Competition

PROGRAMS

African Pictures

Blind Ambition (d: Warwick Ross, Robert Coe, Australia 2021)
Feathers (d: Omar El Zohairy, Egypt/France/Netherlands/Greece 2021)
Juju Stories (d: Abba T Makama, C J ‘Fiery’ Obasi, Michael Omonua, Nigeria/France 2021)
The Last Shelter (d: Ousmane Samassekou, France/Mali/South Africa/Solomon Islands 2021)
Neptune Frost (d: Saul Williams, Anisia Uzeyman, Rwanda/USA 2021)
A Tale of Love and Desire (d: Leyla Bouzid, Tunisia/France 2021)
Tug of War (d: Amil Shivji, Tanzania/South Africa/Germany/Qatar 2021)

Alternate Cinema

2551.01 (d: Norbert Pfaffenbichler, Austria 2021)
ALT Shorts (Short Film Program)
A River Runs, Turns, Erases, Replaces (d: Shengze Zhu, China 2021)

Archival Films

The Ballad of the Sad Cafe (d: Simon Callow, USA/UK 1991)
Execution in Autumn (d: Hsing Lee, Taiwan 1972)
The Olive Trees of Justice (d: James Blue, France 1962)

Asian Crossroads

Anita (d: Longman Leung, Hong Kong 2021)
Barbarian Invasion (d: Tan Chui Mui, Malaysia/Hong Kong/Philippines 2021)
Children of the Mist (d: Hà Lệ Diễm, Vietnam 2021)
Coffin Homes (d: Fruit Chan, Hong Kong 2021)
Dark Red Forest (d: Jin Huaqing, China 2021)
Execution in Autumn (d: Hsing Lee, Taiwan 1972)
In Front of Your Face (d: Hong Sang-soo, South Korea 2021)
Inu-Oh (d: Masaaki Yuasa, Japan/China 2021, US premiere)
Invisible Demons (d: Rahul Jain, India/Finland/Germany 2021)
The Last Film Show (d: Pan Nalin, India 2021)
Listen Before You Sing (d: Yang Chih-lin, Taiwan 2021)
Maika (d: Ham Tran, Vietnam 2022)
The Man Who Paints Water Drops (d: Oan Kim, Brigitte Bouillot, France/South Korea 2021)
Moneyboys (d: C.B. Yi , Austria/France/Belgium/Taiwan 2021)
One Second (d: Zhang Yimou, China 2020)
One Second Champion (d: Chiu Sin-Hang, Hong Kong 2021)
The Pursuit of Perfection (d: Toshimichi Saito, Japan 2021)
Voice of Silence (d: Eui-Jeong Hong, South Korea 2021)
Whether the Weather Is Fine (d: Carlo Manatad, Philippines/France/Singapore/Indonesia/Germany/Qatar 2021)

cINeDIGENOUS

Connections – Seen and Unseen (Short Film Program)
Daughter of a Lost Bird (d: Brooke Pepion Swaney (Blackfeet/Salish), USA 2021)
The Legend of Molly Johnson (d: Leah Purcell (Goa-Gunggari-Wakka Wakka Murri), Australia 2021)
Run Woman Run (d: Zoe Hopkins (Heiltsuk/Mohawk), Canada 2021)
Wildhood (d: Bretten Hannam (Mi’kmaw), Canada 2021)

Culinary Cinema

Blind Ambition (d: Warwick Ross, Robert Coe, Australia 2021)
Love, Charlie: The Rise and Fall of Chef Charlie Trotter (d: Rebecca Halperin, USA 2021)
The Pursuit of Perfection (d: Toshimichi Saito, Japan 2021)

Face the Music

Anita (d: Longman Leung, Hong Kong 2021)
Jazz Fest: A New Orleans Story (d: Frank Marshall, Ryan Suffern, USA 2021)
Neptune Frost (d: Saul Williams, Anisia Uzeyman, Rwanda/USA 2021)
Nothing Compares (d: Kathryn Ferguson, Ireland/UK 2022)
Sublime (d: Mariano Biasin, Argentina 2022)

Films4Families

Family Picture Show (short film program)
The Ghastly Brothers (d: Michael Van Ostade, Belgium/Netherlands 2022, World Premiere)
Maika (d: Ham Tran, Vietnam 2022)
The Path (d: Tobias Wiemann, Germany 2022)

FutureWave

FutureWave Shorts (short film program)
Inu-Oh (d: Masaaki Yuasa, Japan/China 2021, US premiere)
Linoleum (d: Colin West, USA 2022)
One Second Champion (d: Chiu Sin-Hang, Hong Kong 2021)
Marcel the Shell with Shoes On (d: Dean Fleischer-Camp, USA 2021)
Skate Dreams (d: Jessica Edwards, USA 2022)
Sublime (d: Mariano Biasin, Argentina 2022)

Ibero-American Cinema

7 Lakes, 7 Lives (d: Víctor Escribano, Spain 2021)
An Elephant on a Spider Web (d: Rolando Diáz, Spain 2022, World Premiere)
Finlandia (d: Horacio Alcalà, Spain/Mexico 2021)
The Good Boss (d: Fernando León de Aranoa, Spain 2021)
The House of the Snails (d: Macarena Astorga, Spain/Peru/Mexico 2021)
Lullaby (d: Alauda Ruiz De Azúa, Spain 2022, North American Premiere)
Out of Sync (d: Juanjo Gimenez, Spain/Lithuania/France 2021)
Parsley (d: José María Cabral, Dominican Republic 2022)
The Passenger (d: Raul Cerezo, Fernando Gomez, Spain 2021)
Phantom Project (d: Roberto Doveris, Chile 2022, North American Premiere)
Piggy (d: Carlota Pereda, Spain 2022)
The Red Tree (d: Joan Gómez Endara, Colombia/Panama/France 2021, North American Premiere)
The Sacred Spirit (d: Chema García Ibarra, Spain/France/Turkey/UK 2021)
Sediments (d: Adrián Silvestre, Spain 2021)Sublime (d: Mariano Biasin, Argentina 2022)
The Territory (d: Alex Pritz Brazil, Denmark/USA 2022)
Utama (d: Alejandro Loayza Grisi, Bolivia/Uruguay/France 2022)

New American Cinema

Are We Lost (d: Jenny Gage, Tom Betterton, USA 2022, World Premiere)
Call Jane (d: Phyllis Nagy, USA 2022)
Cha Cha Real Smooth (d: Cooper Raiff, USA 2022)
Doula (d: Cheryl Nichols, USA 2022, World Premiere)
Dual (d: Riley Stevens, USA 2022)
Hannah Ha Ha (d: Jordan Tetewsky, Joshua Pikovsky, USA 2022)
I’ll Show You Mine (d: Megan Griffiths, USA 2022, World Premiere)
Know Your Place (d: Zia Mohajerjasbi, USA 2022, World Premiere)
Linoleum (d: Colin West, USA 2022)
A Lot of Nothing (d: Mo McRae, USA 2022)
A Love Song (d: Max Walker-Silver, USA 2021)
Marcel the Shell with Shoes On (d: Dean Fleischer-Camp, USA 2021)
Midday Black Midnight Blue (d: Samantha Soule, Daniel Talbott, USA 2022, World Premiere)
Montana Story (d: Scott McGehee, David Siegel, USA 2021)
Resurrection (d: Andrew Semans, USA 2022)
Spin Me Round (d: Jeff Baena, USA 2022)
Straighten Up and Fly Right (d: Kristen Abate, Steven Tanenbaum, USA 2022)
Warm Blood (d: Rick Charnoski, USA 2022, World Premiere)
Watcher (d: Chloe Okuno, USA 2022)

New Works-in-Progress

New Works-in-Progress: Session One – Motherland

The past is prologue in Hanna Badziaka and Alexander Mihalkovich’s feature documentary film, Motherland. Exposing violent bullying and abuse in the Belarus army, the Ukrainian/Belarusian filmmakers also unexpectedly chronicle the systematic destruction of free-will societies and democratic ideals. (d: Hanna Badziaka, Alexander Mihalkovich, Sweden/Ukraine/Belarus, program runs 180 min)

New Works-in-Progress: Session Two – Broadcast

Award-winning filmmakers Axel Danielson and Maximilien Van Aertryck turn their lens on us once more – chronicling the impact of Camera Obscura, the advent of the personal phone camera, and the explosion of social media communication upon society’s concepts of self and images. (d: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Sweden 2022, program runs 180 min)

Northwest Connections

Buffalo Soldiers Fighting on Two Fronts (d: Dru Holley, USA 2022, World Premiere)
I AM DB COOPER (d: T.J. Regan, USA 2022, World Premiere)
I’ll Show You Mine (d: Megan Griffiths, USA 2022)
Know Your Place (d: Zia Mohajerjasbi, USA 2022, World Premiere)
Midday Black Midnight Blue (d: Samantha Soule, Daniel Talbott, USA 2022, World Premiere)
N.W. Confidential (Short Film Program)
Sweetheart Deal (d: Elisa Levine, Gabriel Miller, USA 2022, World Premiere)

Wild, Terrifying, Fantastic

Cinematheque Infernal (Short Film Program)

Coffin Homes (d: Fruit Chan, Hong Kong 2021)
Dual (d: Riley Stevens, USA 2022)
Flux Gourmet (d: Peter Strickland, United Kingdom/USA/Hungary 2022, North American Premiere)
Hatching (d: Hanna Bergholm, Finland/Sweden 2022)
The House of the Snails (d: Macarena Astorga, Spain/Peru/Mexico 2021)
The Passenger (d: Raul Cerezo, Fernando Gomez, Spain 2021)
Piggy (d: Carlota Pereda, Spain 2022)
Resurrection (d: Andrew Semans, USA 2022)
The Sacred Spirit (d: Chema García Ibarra, Spain/France/Turkey/UK 2021)
Speak No Evil (d: Christian Tafdrup, Denmark 2022)
Watcher (d: Chloe Okuno, USA 2022)
WTF! (Short Film Program)

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.