Confucius directed by Hugo Mac Grégor
Confucius directed by Hugo Mac Grégor (via screengrab)

After featuring many of the world’s best films on archaeology and cultural heritage, the competitive results are now available for 2019 The Archaeology Channel International Film Festival, for which films were screened the at The Shedd Institute in Eugene, Oregon.

The top jury award (Best Film by Jury) went to Confucius (produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK), which traces key moments in the life of the Chinese philosopher Confucius, from his mythical birth on the sacred Mount Ni through his years wandering across the violent, warring states of pre-imperial China, to the creation of his academy at the end of his life, from which a group of devoted disciples went on to transform the world through his teachings.

The Festival jury awarded four Special Mention awards. First Encounter (Produced and distributed by Brad Clonch, Chickasaw Nation; directed by Philip Sullivan, Chickasaw Nation; USA) won special mention for promoting outstanding American Indian awareness. Manchurian Sleepwalkers (Produced and distributed by Chemodan Films; directed by Thomas Lahusen; Canada) was noted for its outstanding documentation of culture change. The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain) impressed the jury with its outstanding documentation of music. Mysterious Discoveries in the Great Pyramid (Produced by Bonne Pioche, Sophie Parrault and Emmanuel Priou; directed by Florence Tran; distributed by Lucky You; France) gained jury recognition for excellence in the use of scientific techniques.

The Festival audience picked To Auschwitz and Back: The Joe Engel Story (Produced and directed by Ron Small; distributed by Dreamscape Media, LLC; USA) as its favorite film. This film tells the story of Polish Holocaust survivor Joe Engel, now 91 years old, who was taken by the Nazis at 14 and never saw his parents again. From the overwhelming despair of the Warsaw Ghetto to the shroud of unceasing death and suffering that enveloped Birkenau and Auschwitz, to his escape from a death train at 17 and his covert work as a freedom fighter, Joe personally takes us on his vivid journey to hell and back, in a story of faith, renewal and redemption.

TAC Festival 2019 Awards

Best Film (by Jury)

Confucius (Produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK)

Honorable Mention for Best Film Category (in order):

The Birth of Printing: The Gutenberg Revolution (Produced and distributed by Seppia; directed by Marc Jampolsky; France)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)
Mosques: Art and Space (Produced by Arte France and ZED; directed by Bruno Ulmer; France)

Best Narration (by Jury)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Honorable Mention for Narration (in order):

The Birth of Printing: The Gutenberg Revolution (Produced and distributed by Seppia; directed by Marc Jampolsky; France)Mosques: Art and Space (Produced by Arte France and ZED; directed by Bruno Ulmer; France)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

First Encounter (Produced and distributed by Brad Clonch, Chickasaw Nation; directed by Philip Sullivan, Chickasaw Nation; USA)

Best Animation & Effects (by Jury)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Honorable Mention for Animation & Special Effects (in order):

Roman Engineering: Aqueducts II (Produced by Jose Antonio Muniz and Jose Antonio Sanchez De Leon; directed by Jose Antonio Muniz; distributed by ONZA Partners; Spain)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

The Birth of Printing: The Gutenberg Revolution (Produced and distributed by Seppia; directed by Marc Jampolsky; France)

Caveirac: A Castle Regained (Produced by Bertrand Abadie, PY Films; directed by Henri-Louis Poirier; distributed by PY Films; France)

Best Public Education Value (by Jury)

The Birth of Printing: The Gutenberg Revolution (Produced and distributed by Seppia; directed by Marc Jampolsky; France)

Honorable Mention for Public Education Value (in order):

Confucius (Produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Who Killed the Neanderthal? (Directed by Thomas Cirotteau; produced by Sophie Parrault; distributed by Lucky You; Australia)

To Auschwitz and Back: The Joe Engel Story (Produced and directed by Ron Small; distributed by Dreamscape Media, LLC; USA)

Best Script (by Jury)

The Birth of Printing: The Gutenberg Revolution (Produced and distributed by Seppia; directed by Marc Jampolsky; France)

Honorable Mention for Script (in order):

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Confucius (Produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK)

Mosques: Art and Space (Produced by Arte France and ZED; directed by Bruno Ulmer; France)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

Best Cinematography (by Jury)

Mosques: Art and Space (Produced by Arte France and ZED; directed by Bruno Ulmer; France)

Honorable Mention for Cinematography (in order):

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Sacred Sites: Petra (Produced by Tim Evans, David Royle, David Ryan, and Stephen Rooke; directed by Stephen Rooke; distributed by Smithsonian Channel; USA)

The Builders of Stonehenge (Produced by Arte France and Tournez SVP; directed by Agnès Molia; France)

Best Music (by Jury)

Leonardo: The Mystery of the Lost Portrait (Produced by Arte France, ZED Production and Sydonia; directed by Luca Travellesi Asana; France)

Honorable Mention for Music (in order):

Caveirac: A Castle Regained (Produced by Bertrand Abadie, PY Films; directed by Henri-Louis Poirier; distributed by PY Films; France)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

Confucius (Produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK)

Manchurian Sleepwalkers (Produced and distributed by Chemodan Films; directed by Thomas Lahusen; Canada)

Most Inspirational (by Jury)

Confucius (Produced by Lion TV; directed by Hugo Mac Grégor; UK)

Honorable Mention for Inspiration (in order):

The Builders of Stonehenge (Produced by Arte France and Tournez SVP; directed by Agnès Molia; France)

The Sacred Geography of the Incas (Produced by Tournez SVP; directed by Agnes Molia and Nathalie LaVille; distributed by Arte France; France)

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain)

To Auschwitz and Back: The Joe Engel Story (Produced and directed by Ron Small; distributed by Dreamscape Media, LLC; USA)

Project Mosul (Produced by Holly Butcher; directed by Joosung Kwon; UK)

Special Mention (by Jury)

First Encounter (Produced and distributed by Brad Clonch, Chickasaw Nation; directed by Philip Sullivan, Chickasaw Nation; USA); For outstanding American Indian awareness

Manchurian Sleepwalkers (Produced and distributed by Chemodan Films; directed by Thomas Lahusen; Canada); For outstanding documentation of culture change

The Origins of Music (Produced by Daniel B. Arvizu, Shenny A. Madrigal and Andrea Spalletti; directed by Daniel B. Arvizu and Andrea Spalletti; distributed by Daniel B. Arvizu; Spain); For outstanding documentation of music

Mysterious Discoveries in the Great Pyramid (Produced by Bonne Pioche, Sophie Parrault and Emmanuel Priou; directed by Florence Tran; distributed by Lucky You; France); For excellence in the use of scientific techniques

Audience Favorite (by Festival audience)

To Auschwitz and Back: The Joe Engel Story (Produced and directed by Ron Small; distributed by Dreamscape Media, LLC; USA)

Honorable Mention in Audience Favorite Competition (in order):

First Face of America (Produced and directed by Graham Townsley for WGBH NOVA; distributed by WGBH NOVA; USA)

Mont Saint Michel: Scanning the Wonder (Produced by Gedeon Programmes; directed by Marc Jampolsky; distributed by Terranoa; France)

Leonardo: The Mystery of the Lost Portrait (Produced by Arte France, ZED Production and Sydonia; directed by Luca Travellesi Asana; France)

Who Killed the Neanderthal? (Directed by Thomas Cirotteau; produced by Sophie Parrault; distributed by Lucky You; Australia)

Share this article ...