Bookmark (0)

No account yet? Register

Winner, Best actress – Natalie Portman, Black Swan

The Houston Film Critics Society on Saturday named The Social Network the best film of 2010; and also named the film’s David Fincher best director, the film’s Aaron Sorkin best screenwriter and Jesse Eisenberg best actor.

The 2010 nominees and winners:

Best picture: The Social Network

127 Hours, Black Swan, Inception, Kick Ass, The Kids are All Right, The King’s Speech,  Toy Story 3, True Grit, Winter’s Bone

Best director: David Fincher, The Social Network

Nominees: Darren Aronofsky, Black Swan; Danny Boyle, 127 Hours; Joel & Ethan Coen, True Grit;  Christopher Nolan, Inception

Best actor: Jesse Eisenberg, The Social Network

Nominees: Jeff Bridges, True Grit; Robert Duvall, Get Low; Colin Firth, The King’s Speech; James Franco, 127 Hours

Best actress: Natalie Portman, Black Swan

Nominees: Annette Bening, The Kids are All Right; Nicole Kidman, Rabbit Hole; Jennifer Lawrence, Winter’s Bone; Noomi Rapace, The Girl with the Dragon Tattoo

Best supporting actor: Christian Bale, The Fighter;

Nominees: Andrew Garfield, The Social Network; Bill Murray, Get Low; Jeremy Renner, The Town; Geoffrey Rush, The King’s Speech

Best supporting actress: Hailee Steinfeld, True Grit

Nominees: Helena Bonham Carter, The King’s Speech; Melissa Leo, The Fighter; Julianne Moore, The Kids are All Right; Jackie Weaver, Animal Kingdom

Best screenplay: Aaron Sorkin, The Social Network

Nominees: Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg, The Kids are All Right; Debra Granik and Anne Rosellini, Winter’s Bone; J. Lasseter, A. Stanton, L. Unkrich and M. Arndt, Toy Story 3; Christopher Nolan, Inception

Best animated film: Toy Story 3

Nominees: Despicable Me, How to Train Your Dragon, Megamind, Tangled

Best cinematography: Wally Pfister, Inception

Nominees: Roger Deakins, True Grit; Matthew Libatique, Black Swan; Anthony Dod Mantle and Enrique Chediak, 127 Hours; Eduardo Serra, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part One

Best documentary: Restrepo

Nominees: Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer, Marwencol, The Pat Tillman Story, Waiting for Superman

Best foreign language film: The Girl with the Dragon Tattoo,

Nominees: Biutiful, Carlos, Mother, The Secret in their Eyes

Best original score: Hans Zimmer, Inception

Carter Burwell, True Grit; John Powell, How to Train your Dragon; A.R. Rahman, 127 Hours; Trent Reznor and Atticus Ross, The Social Network

Best original song: We are Sex Bob-Omb! from Scott Pilgrim vs. the World, music & lyrics by Beck;

Nominees: If I Rise, from 127 Hours, music by A.R. Rahman, D. Armstrong & R. Armstrong; Shine, from Waiting for Superman, music & lyrics by John Legend; The Clap, from Get Him to the Greek, music & lyrics by Dan Bern & Mike Viola;  You Haven’t Seen the Last of Me, from Burlesque, music & lyrics by D. Warren

Worst picture: Jonah Hex

Humanitarian of the year: George Clooney

Lifetime achievement prize: Sissy Spacek

Cinematic achievement award: Hector Luna, founder and editor of C-47 Houston magazine, and Charles Dove, director of the Rice U. Media Center

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.