Bookmark (0)
ClosePlease login

No account yet? Register

Frances McDormand in the film NOMADLAND. Photo Courtesy of Searchlight Pictures. © 2020 20th Century Studios All Rights Reserved
Frances McDormand in the film NOMADLAND. Photo Courtesy of Searchlight Pictures. © 2020 20th Century Studios All Rights Reserved

The Southeastern Film Critics Association (SEFCA) named Nomadland as its Best Film of 2020, along with Best Director and Best Adapted Screenplay for Chloé Zhao, Best Actress for Frances McDormand, and Best Cinematography for Joshua James Richards.

“Nomadland was an overwhelming favorite among our members in this year’s award season,” said SEFCA President Matt Goldberg. “It’s clear that Zhao’s thoughtful, deeply humanistic and heartfelt portrait of life at the fringes of our country connected with our members across the Southeast, and it is our pleasure to name it the Best Film of 2020.”

SEFCA also bestowed its Gene Wyatt Award, which goes to a film that best embodies the spirit of the South, to Lee Isaac Chung’s Minari.

Top 10 Films

1. Nomadland
2. Minari
3. The Trial of the Chicago 7
4. Promising Young Woman
5. Sound of Metal
6. One Night in Miami…
7. Da 5 Bloods
8. Ma Rainey’s Black Bottom
9. Soul
10. Mank

Best Actor

Winner: Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Runner-Up: Riz Ahmed, Sound of Metal

Best Actress

Winner: Frances McDormand, Nomadland
Runner-Up: Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Winner: Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Runner-Up: Paul Raci, Sound of Metal

Best Supporting Actress

Winner: Youn Yuh-jung, Minari
Runner-Up: Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Best Ensemble

Winner: The Trial of the Chicago 7
Runner-Up: One Night in Miami…

Best Director

Winner: Chloé Zhao, Nomadland
Runner-Up: Regina King, One Night in Miami…

Best Original Screenplay

Winner: Lee Isaac Chung, Minari
Runner-Up: Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay

Winner: Chloé Zhao, Nomadland
Runner-Up: Kemp Powers, One Night in Miami…

Best Documentary

Winner: Time
Runner-Up: Dick Johnson Is Dead

Best Foreign-Language Film

Winner: Another Round
Runner-Up: Bacurau

Best Animated Film

Winner: Soul
Runner-Up: Wolfwalkers

Best Cinematography

Winner: Joshua James Richards, Nomadland
Runner-Up: Erik Messerschmidt, Mank

The Gene Wyatt Award

Winner: Minari
Runner-Up: One Night in Miami…

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.