Bookmark(0)

No account yet? Register

Jesse Plemons and Kirsten Dunst in The Power of the Dog
Jesse Plemons and Kirsten Dunst in The Power of the Dog. [Credit: Kirsty Griffin/Netflix]

Power of the Dog directed by Jane Campion is the big winner of the Online Film Critics Society (OFCS) 25th annual film awards, snagging a slew of awards, including Best Picture, Best Director, Best Actor, Best Supporting Actor and Best Supporting Actress.

Other top film awards went to Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) for Best Documentary Feature and Drive My Car for Best Film Not In The English Language.

The OFCS is comprised of nearly 300 film critics from around the world.

“As an international member of the organization, I am immensely proud to see such incredible enthusiasm for the nominations from our members and the broader online film community,” said Richard Gray, a member of the OFCS governing committee and editor of The Reel Bits . “The selection of winners this year shows that even during a difficult period around the world, film lovers continue to look for good stories, be it in the cinema or at home. We hope that people see themselves reflected in this list – or even discover something new in the process.”

Winners of 25th Online Film Critics Society Awards

The complete list of winners of 25th Online Film Critics Society Awards

BEST PICTURE:
1. The Power of the Dog
2. Drive My Car
3. Licorice Pizza
4. Dune
5. The Green Knight
6. Pig
7. The Worst Person in the World
8. Titane
9. West Side Story
10. Belfast

BEST ANIMATED FEATURE:
· “Encanto”
· “Flee”
· “Luca”
· “The Mitchells vs. the Machines” – WINNER!
· “Raya and the Last Dragon”

BEST DIRECTOR:
· Paul Thomas Anderson – “Licorice Pizza”
· Jane Campion – “The Power of the Dog” – WINNER!
· Ryusuke Hamaguchi – “Drive My Car”
· Steven Spielberg – “West Side Story”
· Denis Villeneuve – “Dune”

BEST ACTOR:
· Nicolas Cage — “Pig”
· Benedict Cumberbatch – “The Power of the Dog” – WINNER!
· Andrew Garfield – “tick, tick…BOOM!”
· Oscar Isaac – “The Card Counter”
· Hidetoshi Nishijima – “Drive My Car”

BEST ACTRESS:
· Olivia Colman – “The Lost Daughter” – WINNER!
· Alana Haim – “Licorice Pizza”
· Renate Reinsve – “The Worst Person in the World”
· Agathe Rousselle – “Titane”
· Kristen Stewart – “Spencer”

BEST SUPPORTING ACTOR:
· Mike Faist – “West Side Story”
· Ciaran Hinds – “Belfast”
· Troy Kotsur – “CODA”
· Kodi Smit-McPhee – “The Power of the Dog” – WINNEE!
· Jeffrey Wright – “The French Dispatch”

BEST SUPPORTING ACTRESS:
· Ariana DeBose – “West Side Story”
· Ann Dowd – “Mass”
· Kirsten Dunst – “The Power of the Dog” – WINNER!
· Aunjanue Ellis – “King Richard”
· Ruth Negga—“Passing”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
· “Belfast”
· “A Hero”
· “Licorice Pizza”
· “Mass”
· “Pig” – WINNER!

BEST ADAPTED SCREENPLAY:
· “Drive My Car”
· “Dune”
· “The Lost Daughter”
· “Passing”
· “The Power of the Dog” — WINNER!

BEST FILM EDITING
· “Belfast”
· “Dune”
· “Licorice Pizza”
· “The Power of the Dog” – WINNER!
· “West Side Story”

BEST CINEMATOGRAPHY:
· “Dune”
· “The Green Knight”
· “The Power of the Dog” – WINNER!
· “The Tragedy of Macbeth”
· “West Side Story”

BEST ORIGINAL SCORE:
· “Dune”
· “Encanto”
· “The French Dispatch”
· “The Power of the Dog” – WINNER!
· “Spencer”

BEST PRODUCTION DESIGN
· “Dune”
· “The French Dispatch” – WINNER!
· “The Green Knight”
· “Nightmare Alley”
· “West Side Story”

BEST COSTUME DESIGN:
· “Cruella”
· “Dune” – WINNER!
· “The French Dispatch”
· “Spencer”
· “West Side Story”

BEST VISUAL EFFECTS
· “Dune” – WINNER!
· “The Green Knight”
· “The Matrix Resurrections”
· “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”
· “Spider-Man: No Way Home”

BEST DEBUT FEATURE:
· Maggie Gyllenhaal – “The Lost Daughter” – WINNER!
· Rebecca Hall – “Passing”
· Fran Kranz – “Mass”
· Michael Sarnoski – “Pig”
· Emma Seligman – “Shiva Baby”

BEST FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE:
· “Drive My Car” – WINNER!
· “Flee”
· “A Hero”
· “Titane”
· “The Worst Person in the World”

BEST DOCUMENTARY FEATURE:
· “Flee”
· “Procession”
· “The Rescue”
· “Summer of Soul” (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – WINNER!
· “The Velvet Underground”

TECHNICAL ACHIEVEMENT AWARDS:
· “Dune” for Sound Design
· “In the Heights for Choreography
· “Memoria” for Sound Design
· “No Time to Die” for Stunt Coordination
· “West Side Story” for Choreography

BEST NON-US RELEASE:
· “1970” – Poland
· “Bank Job” – United Kingdom
· “Benediction” – United Kingdom
· “The Girl and the Spider” – Switzerland
· “The Medium” – Thailand
· “Ninjababy” – Norway
· “Petite Maman” – France
· “Pleasure” – Sweden
· “The Tsugua Diaries” – Portugal
· “Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash” – Indonesia

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS:
· John Carpenter
· Tony Leung Chiu-Wai
· Sheila Nevins
· Paul Schrader
· John Williams

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS:
IATSE Workers, for bringing attention to labor issues in the film industry and fighting for better standards
Turner Classic Movies (TCM) for providing worldwide access to classic films, including silent movies.

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.