Bookmark (0)

No account yet? Register

Fire of Love by Sara Dosa
Fire of Love by Sara Dosa

Fire of Love leads the nominations for the 7th Annual Critics Choice Documentary Awards (CCDA) with seven nods, including for Best Documentary Feature, Sara Dosa for Best Director, Best Editing, Best Score, Best Narration, Best Archival Documentary, and Best Science/Nature Documentary.

Good Night Oppy is recognized with six nominations, including Best Documentary Feature, Ryan White for Best Director, Best Editing, Best Score, Best Narration, and Best Science/Nature Documentary.

In addition, The Pennebaker Award (formerly known as the Critics Choice Lifetime Achievement Award) – will be presented to documentarian Barbara Kopple. The award is named for Critics Choice Lifetime Achievement Award winner D A Pennebaker, who passed away in 2019. The award will be presented to Kopple by Pennebaker’s producing partner and wife, Chris Hegedus.

The winners will be revealed at a Gala Event on Sunday, November 13, 2022 at The Edison Ballroom in Manhattan hosted by actor, and standup comedian Wyatt Cenac.

The nominees for the Seventh Annual Critics Choice Documentary Awards are:

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Aftershock (Hulu/Onyx Collective)
The Automat (A Slice of Pie Productions)
Descendant (Netflix)
Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Gabby Giffords Won’t Back Down (Briarcliff Entertainment)
Good Night Oppy (Amazon Studios)
The Janes (HBO)
Moonage Daydream (HBO/Neon)
Navalny (HBO/CNN/Warner Bros. Pictures)
Sidney (Apple TV+)

BEST DIRECTOR

Judd Apatow, Michael Bonfiglio – George Carlin’s American Dream (HBO)
Margaret Brown – Descendant (Netflix)
Sara Dosa – Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Reginald Hudlin – Sidney (Apple TV+)
Brett Morgen – Moonage Daydream (HBO/Neon)
Laura Poitras – All the Beauty and the Bloodshed (HBO/Neon)
Daniel Roher – Navalny (HBO/CNN/Warner Bros. Pictures)
Ryan White – Good Night Oppy (Amazon Studios)

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE

Andrea Arnold – Cow (IFC Films)
Lisa Hurwitz – The Automat (A Slice of Pie Productions)
Jono McLeod – My Old School (Magnolia Pictures)
Amy Poehler – Lucy and Desi (Amazon Studios)
Alex Pritz – The Territory (National Geographic Documentary Films)
David Siev – Bad Axe (IFC Films)
Bianca Stigter – Three Minutes: A Lengthening (Super LTD)

BEST CINEMATOGRAPHY

Benjamin Bernhard, Riju Das – All That Breathes (HBO)
Magda Kowalczyk – Cow (IFC Films)
Lucas Tucknott – McEnroe (Showtime)
Gabriela Osio Vanden, Jack Weisman, Sam Holling – Nuisance Bear (The New Yorker)
The Cinematography Team – Our Great National Parks (Netflix)
Alex Pritz, Tangãi Uru-eu-wau-wau – The Territory (National Geographic Documentary Films)

BEST EDITING

Jabez Olssen – The Beatles: Get Back (Disney+)
Erin Casper, Jocelyne Chaput – Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Joe Beshenkovsky – George Carlin’s American Dream (HBO)
Helen Kearns, Rejh Cabrera – Good Night Oppy (Amazon Studios)
Brett Morgen – Moonage Daydream (HBO/Neon)
Langdon Page, Maya Daisy Hawke – Navalny (HBO/CNN/Warner Bros. Pictures)
Katharina Wartena – Three Minutes: A Lengthening (Super LTD)

BEST SCORE

Hummie Mann – The Automat (A Slice of Pie Productions)
Nicolas Godin – Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Blake Neely – Good Night Oppy (Amazon Studios)
Max Avery Lichtenstein – The Janes (HBO)
David Schwartz – Lucy and Desi (Amazon Studios)
Marius de Vries, Matt Robertson – Navalny (HBO/CNN/Warner Bros. Pictures)

BEST NARRATION

Deep in the Heart: A Texas Wildlife Story (Fin and Fur Films)
Written by Ben Masters
Performed by Matthew McConaughey

Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Written by Shane Boris, Erin Casper, Jocelyne Chaput, Sara Dosa
Performed by Miranda July

Good Night Oppy (Amazon Studios)
Written by Helen Kearns, Ryan White
Performed by Angela Bassett

Our Great National Parks (Netflix)
Performed by Barack Obama

Riotsville, U.S.A. (Magnolia Pictures)
Written by Tobi Haslett
Performed by Charlene Modeste

Three Minutes: A Lengthening (Super LTD)
Written by Bianca Stigter
Performed by Helena Bonham Carter

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY

The Beatles: Get Back (Disney+)
Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Moonage Daydream (HBO/Neon)
Nothing Compares (Showtime)
Riotsville, U.S.A. (Magnolia Pictures)
Three Minutes: A Lengthening (Super LTD)

BEST HISTORICAL DOCUMENTARY

The Automat (A Slice of Pie Productions)
Descendant (Netflix)
The Janes (HBO)
Lowndes County and the Road to Black Power (Peacock)
Still Working 9 to 5 (Mighty Fine Entertainment)
Three Minutes: A Lengthening (Super LTD)
The U.S. and the Holocaust (PBS)

BEST BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY

George Carlin’s American Dream (HBO)
The Last Movie Stars (HBO Max)
Lucy and Desi (Amazon Studios)
The Rebellious Life of Mrs. Rosa Parks (Peacock)
Salvatore: Shoemaker of Dreams (Sony Pictures Classics)
Sidney (Apple TV+)
Sr. (Netflix)

BEST MUSIC DOCUMENTARY

The Beatles: Get Back (Disney+)
Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song (Sony Pictures Classics)
If These Walls Could Sing (Disney Original Documentary)
Louis Armstrong’s Black & Blues (Apple TV+)
Moonage Daydream (HBO/Neon)
Nothing Compares (Showtime)
The Return of Tanya Tucker – Featuring Brandi Carlile (Sony Pictures Classics)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY

Aftershock (Hulu/Onyx Collective)
All the Beauty and the Bloodshed (HBO/Neon)
Gabby Giffords Won’t Back Down (Briarcliff Entertainment)
The Janes (HBO)
Navalny (HBO/CNN/Warner Bros. Pictures)
Retrograde (National Geographic Documentary Films)
Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (Winter on Fire Production)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY

All That Breathes (HBO)
Cow (IFC Films)
Fire of Love (National Geographic Documentary Films/Neon)
Good Night Oppy (Amazon Studios)
Nuisance Bear (The New Yorker)
Return to Space (Netflix)
The Territory (National Geographic Documentary Films)

BEST SPORTS DOCUMENTARY

Citizen Ashe (Magnolia/HBO)
Hockeyland (Greenwich Entertainment)
Kaepernick & America (Dark Star Pictures)
McEnroe (Showtime)
The Redeem Team (Netflix)
Welcome to Wrexham (FX/Hulu)

BEST SHORT DOCUMENTARY

38 at the Garden (HBO)
Angola Do You Hear Us? Voices From a Plantation Prison (MTV Documentary Films)
The Flagmakers (National Geographic Documentary Films)
Four Seasons Total Documentary (MSNBC)
My Disability Roadmap (The New York Times Op Docs)
Nuisance Bear (The New Yorker)
Stranger at the Gate (The New Yorker)

BEST LIMITED DOCUMENTARY SERIES

The Beatles: Get Back (Disney+)
Hostages (HBO)
The Last Movie Stars (HBO Max)
The Lincoln Project (Showtime)
Our Great National Parks (Netflix)
The U.S. and the Holocaust (PBS)
We Need to Talk About Cosby (Showtime)

BEST ONGOING DOCUMENTARY SERIES

30 for 30 (ESPN)
American Masters (PBS)
Cheer (Netflix)
The Circus (Showtime)
Unsolved Mysteries (Netflix)
Welcome to Wrexham (FX/Hulu)

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.