Bookmark(0)

No account yet? Register

Joséphine Bacon, Devery Jacobs, and C,S, Gilbert Crazy Horse in Bootlegger directed by Caroline Monnet
Joséphine Bacon, Devery Jacobs, and C,S, Gilbert Crazy Horse in Bootlegger directed by Caroline Monnet

Caroline Monnet won the Dramatic Feature Award for Bootlegger and Landon Dyksterhouse won the Documentary Feature Award for Warrior Spirit at the 2021 imagineNATIVE Film + Media Arts Festival.

The festival is the first and only Indigenous film festival in the world to be a Qualifying Festival for the Best Live Action Short category for the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in 2019 making Angakusajaujuq – The Shaman’s Apprentice by Zacharias Kunuk, the 2021 winner for Best Live Action Short, eligible to submit for the Best Live Action Short category at the Oscars.

2021 imagineNATIVE Film + Media Arts Festival Award Winners

Experimental Audio Award
with support from imagineNATIVE with a $2500 cash prize
The Battle Within – Janet Marie Rogers

Narrative Audio Award
with support from imagineNATIVE with a $2500 cash prize
Warrior Kids Podcast: The Boy and the Whale – Dr. Pamela Palmater

Emerging Digital + Interactive Award
with support from imagineNATIVE with a $2500 cash prize
A Drive To Top Surgery – Raven Two Feathers

Mid-Career Digital + Interactive Award
with support from imagineNATIVE with a $2500 cash prize
A Strong Fire – Wendi Sierra

Innovation in Storytelling Award
in recognition of Kent Monkman with support from Sobeys and Kent Monkman with a $7500 cash prize
Puisi – Pilutaq Lundblad

Documentary Short Award
with support from TVO with a $2500 cash prize
Mary Two-Axe Earley: I Am Indian Again – Courtney Montour

Documentary Feature Award
in recognition of the legacy of Alanis Obomsawin with support from CBC with a $5000 cash prize
Warrior Spirit – Landon Dyksterhouse

Live Action Short Award
in recognition of founders Cynthia Lickers-Sage and Vtape, with support from Vtape and Jason Ryle, with a $7500 cash prize
Angakusajaujuq – The Shaman’s Apprentice – Zacharias Kunuk

Dramatic Feature Award
with support from imagineNATIVE with a $7500 cash prize
Bootlegger – Caroline Monnet

New Voice in Storytelling Award
in honour of Jane Glassco and Ellen Monague with support from CJ Foundation and Indigenous Education & Engagement at Humber College with a $2500 cash prize
Adaawk – Lorna Brown

Indigenous Language Production Award
with support from Indigenous Media Initiatives with a $2500 cash prize
Matuna, la sombra del Guerrero – Rafael Roberto Mojica Gil

August Schellenberg Award of Excellence
with support from Joan Karasevich Schellenberg and ACTRA National with a $2500 cash prize
Dr Shirley Cheechoo

Sun Jury Award
with support from the Directors Guild of Canada with a $2500 cash prize
Hiama – Matasila Freshwater

Moon Jury Award
with support from the Directors Guild of Canada with a $2500 cash prize
Run Woman Run – Zoe Hopkins

APTN/Web Series Pitch Prize
with support from APTN and Bell Fund for $50,000 in cash and in-kind prizing
additional support from William F. White, Picture Shop, Formosa, Streamland Media, Innovate By Day, TIFF, and Women in Film & Television – WIFT Toronto
The Feather News by Ryan Moccasin, Shawn Cuthand and Daniel Knight

Harmonize Prize
with support from Slaight Music with a $5500 cash prize
Additional support from MBS Equipment Company, and in-kind support from Nagamo Publishing
Andrew Joseph Stevens

Share ...

Subscribe for Blog Updates

Sign up for our latest updates.

Please follow us to get updates online.