Synonymes | Synonyms | Synonyme by: Nadav Lapid Quentin Dolmaire, Tom Mercier, Louise Chevillotte © Guy Ferrandis / SBS Films
Synonymes | Synonyms | Synonyme by: Nadav Lapid. Quentin Dolmaire, Tom Mercier, Louise Chevillotte © Guy Ferrandis / SBS Films

Synonymes (Synonyms) by Nadav Lapid won the Golden Bear for Best Film at the 2019 Berlin International Film Festival. Based on his own experiences, Nadav Lapid explores the challenges of putting down roots in a new place.

Grâce à Dieu | By the Grace of God | Gelobt sei Gott by: François Ozon. Melvil Poupaud © Jean-Claude Moireau
Grâce à Dieu | By the Grace of God | Gelobt sei Gott by: François Ozon. Melvil Poupaud © Jean-Claude Moireau

Based on the real case of Father Bernard Preynat who in 2016 was charged with sexually assaulting around 70 boys in Lyon,  Grâce à Dieu (By the Grace of God) by François Ozon was awarded the Silver Bear Grand Jury Prize.

69th Berlin International Film Festival Award Winners

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY

Golden Bear for Best Film

Synonymes (Synonyms)
by Nadav Lapid

Silver Bear Grand Jury Prize

Grâce à Dieu (By the Grace of God)
by François Ozon

Silver Bear Alfred Bauer Prize

Systemsprenger (System Crasher)
by Nora Fingscheidt

Silver Bear for Best Director

Angela Schanelec for
Ich war zuhause, aber (I Was at Home, But)

Silver Bear for Best Actress

Yong Mei in
Di jiu tian chang (So Long, My Son) by Wang Xiaoshuai

Silver Bear for Best Actor

Wang Jingchun in
Di jiu tian chang (So Long, My Son) by Wang Xiaoshuai

Silver Bear for Best Screenplay

Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi, Roberto Savianofor
La paranza dei bambini (Piranhas) by Claudio Giovannesi

Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution

Rasmus Videbæk for the cinematography in
Ut og stjæle hester (Out Stealing Horses) by Hans Petter Moland

PRIZES OF INTERNATIONAL SHORT FILM JURY

Golden Bear for Best Short Film

Umbra
by Florian Fischer and Johannes Krell

Silver Bear Jury Prize (Short Film)

Blue Boy
by Manuel Abramovich

Audi Short Film Award

Rise
by Bárbara Wagner and Benjamin de Burca

Special Mention
Omarska by Varun Sasindran

Berlin Short Film Candidate for the European Film Awards 2019

Suc de síndria (Watermelon Juice)
by Irene Moray

GWFF BEST FIRST FEATURE AWARD

Oray
by Mehmet Akif Büyükatalay
Producers: Bastian Klügel, Claus Reichel

GLASHÜTTE ORIGINAL – DOCUMENTARY AWARD

Talking About Trees
by Suhaib Gasmelbari
Producer: Marie Balducchi

PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY

PRIZE WINNER COMPETITION 2019

Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunya)
by Teona Strugar Mitevska

PRIZE WINNER PANORAMA 2019

Buoyancy
by Rodd Rathjen

Special Mention
Midnight Traveler von Hassan Fazili

PRIZE WINNER FORUM 2019

Erde (Earth)
by Nikolaus Geyrhalter

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY

PRIZE WINNER COMPETITION 2019

Synonymes (Synonyms)
by Nadav Lapid

PRIZE WINNER PANORAMA 2019

Dafne 
by Federico Bondi

PRIZE WINNER FORUM 2019

Die Kinder der Toten 
by Kelly Copper, Pavol Liska

GUILD FILM PRIZE

PRIZE WINNER 2019

Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunya)
by Teona Strugar Mitevska

CICAE ART CINEMA AWARD

PRIZE WINNER PANORAMA 2019

37 Seconds 
by HIKARI

PRIZE WINNER FORUM 2019

Nos défaites (Our Defeats)
by Jean-Gabriel Périot

LABEL EUROPA CINEMAS

PRIZE WINNER 2019

Šavovi (Stitches) 
by Miroslav Terzić

TEDDY AWARD

BEST FEATURE FILM 2019

Breve historia del planeta verde (Brief Story from the Green Planet)
by Santiago Loza

Nominated: Greta by Armando Praça and Der Boden unter den Füßen (The Ground beneath My Feet) by Marie Kreutzer

BEST DOCUMENTARY/ESSAY FILM 2019

Lemebel 
by Joanna Reposi Garibaldi

Nominated: Searching Eva by Pia Hellenthal and Self-Portrait in 23 Rounds: a Chapter in David Wojnarowicz’s Life, 1989–1991 by Marion Scemama

BEST SHORT FILM 2019

Entropia 
by Flóra Anna Buda

Nominated: Lidérc úr (Mr. Mare) by Luca Tóth and Parsi by Eduardo Williams, Mariano Blatt

SPECIAL JURY AWARD 2019

A Dog Barking at the Moon 
by Xiang Zi

SPECIAL TEDDY AWARD 2019

Falk Richter

CALIGARI FILM PRIZE

PRIZE WINNER 2019

Heimat ist ein Raum aus Zeit (Heimat Is A Space in Time) 
by Thomas Heise

PEACE FILM PRIZE

PRIZE WINNER 2019

Espero tua (re)volta (Your Turn)
by Eliza Capai

Special Mention
Système K by Renaud Barret 
Midnight Traveler by Hassan Fazili

AMNESTY INTERNATIONAL FILM AWARD

PRIZE WINNER 2019

Espero tua (re)volta (Your Turn)
by Eliza Capai

Readers’ Juries and Audience Awards

HEINER CAROW PRIZE

PRIZE WINNER 2019

Schönheit & Vergänglichkeit
by Annekatrin Hendel

PANORAMA AUDIENCE AWARD

PRIZE WINNER FICTION FILM 2019

37 Seconds
by HIKARI

2nd place
Šavovi (Stitches) by Miroslav Terzić

3rd place
Buoyancy by Rodd Rathjen

PRIZE WINNER DOCUMENTARY FILM 2019

Talking About Trees
by Suhaib Gasmelbari

2nd place
Midnight Traveler by Hassan Fazili

3rd place 
Shooting the Mafia by Kim Longinotto

BERLINER MORGENPOST READERS’ JURY AWARD

PRIZE WINNER 2019

Systemsprenger (System Crasher) 
by Nora Fingscheidt

TAGESSPIEGEL READERS’ JURY AWARD

PRIZE WINNER 2019

Monștri. (Monsters.) 
by Marius Olteanu

TEDDY READERS’ AWARD POWERED BY QUEER.DE

AWARD WINNER 2019

Breve historia del planeta verde (Brief Story from the Green Planet)
by Santiago Loza

Development Awards

COMPASS-PERSPEKTIVE-AWARD

Born in Evin by Maryam Zaree

KOMPAGNON-FELLOWSHIP

Transit Times by Ana-Felicia Scutelnicu

ARTEKINO INTERNATIONAL PRIZE

A Responsible Adult by Shira Geffen, produced by Marker Films (Israel)

EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT AWARD

Avalon PC (Spain) for Alcarràs (director: Carla Simón)

VFF TALENT HIGHLIGHT AWARD

Producer Vincenzo Cavallo (Kenya) for Bufis (director: Mahad Ahmed)

Share this article ...